Tregjet

Kina gjobit me 2.8 miliardë kompaninë Alibaba


Rregullatorët kinezë kanë tronditur kompaninë e tregtisë elektronike Alibaba, duke i vendosur një gjobë prej 18.2 miliardë juan (2.78 miliardë $).

Agjencia e lajmeve Xinhua bëri me dije se administrata shtetërore për rregullimin e tregut kishte ndëshkuar Alibaba-n, pas përfundimit të një hetimi që kishte nisur në muajin dhjetor.

Hetimi dhe gjoba u përqendruan në praktikën e Alibaba-s, që u kërkonte tregtarëve të saj të shisnin ekskluzivisht në platformat e saj.

Shteti kinez i ka kërkuar Alibaba-s që të shesë pasuritë mediatike, pas tronditjes së teknologjisë që mori.

Madhësia e gjobës u përcaktua nga rregullatorët, të cilët vendosën ta gjobitnin Alibaba-n në vlerën e 4% të shitjeve të saj në 2019, tha Xinhua.

Alibaba dhe kompanitë e tjera kryesore të teknologjisë kineze, pas shqetësimeve në rritje për ndikimin e tyre në Kinë në jetën e konsumatorëve, janë vënë nën presion.

Në veçanti, Alibaba ka qenë nën vëzhgim që nga tetori i vitit 2020. Bashkëthemeluesi i saj, Jack Ma, kritikoi rregullatorët kinezë si “të ngecur në kohë”, pasi ata shprehën shqetësimin në rritje rreth shtytjes për kredi, menaxhimin e pasurisë dhe sigurimeve nga krahu financiar i Alibaba, Ant Group.

Kina ka kërkuar të frenojë firon e borxhit personal dhe huazimin kaotik. Profili në rritje i Ant Group dhe kritikat e rralla publike të Ma janë parë si një sfidë për sferën financiare të okupuar nga shteti i Kinës.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore