Lajme

Kina: G20 nuk është një vend i duhur për të diskutuar çështje politike dhe të sigurisë si Ukraina


Forumi i Grupit të Njëzet (G20) “nuk është vendi i duhur për të diskutuar çështje politike dhe të sigurisë si Ukraina”. Kështu u tha gazetarëve të martën zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian.

“G20 është forumi kryesor për bashkëpunimin ekonomik ndërkombëtar dhe nuk është vendi i duhur për të diskutuar çështje politike dhe të sigurisë si Ukraina”,  tha Zhao, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me planet e supozuara të qeverisë indoneziane për të lënë jashtë krizës në Ukrainë. Axhenda e samitit të G20.

G20 është një forum ndërqeveritar i përbërë nga ekonomitë më të mëdha në botë – duke përfshirë Rusinë, Kinën dhe SHBA-të. Ajo do të mbajë samitin e radhës të liderëve në tetor në ishullin indonezian të Balit.

Përveç samitit të liderëve, gjatë gjithë vitit organizohen ngjarje të veçanta, duke përfshirë grupe pune, takime Sherpa dhe takime ministrore.

Në shkurt, pushtimi i afërt i Rusisë në Ukrainë dominoi bisedimet midis ministrave të financave të G20 në kryeqytetin indonezian të Xhakartës, me liderët që paralajmëruan për pasojat ekonomike që do të vinin nga çdo konflikt.

Kjo është dita e 20-të e luftimeve mes Rusisë dhe Ukrainës. Kjo e fundit ka bërë një rezistencë të lartë kundër trupave dhe bombardimeve ruse.

Sipas OKB-së mbi 2.7 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina dhe numri i ushtarëve rusë të vrarë nuk dihet ende – mendohet mbi 11 mijë.

Ndërsa rreth 2 mijë e 500 civilë janë vrarë vetëm në Mariupol nga bombardimet ruse -mes tyre edhe fëmijë.

Për të ndjekur zhvillimet e fundit të luftimeve Ukrainë-Rusi kliko KËTU

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore