Lajme

Kina dhe SHBA-të në vijën e parë të rreziqeve klimatike


Rajonet e Kinës dhe Shteteve të Bashkuara me rëndësi vendimtare për ekonominë botërore janë më të ekspozuara ndaj efekteve shkatërruese të ndryshimeve klimatike.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta franceze “Le Figaro”, duke cituar një studim të publikuar të hënën e 20 shkurtit, i cili analizon rreziqet për ndërtesat.

Kompania XDI, me seli në Australi dhe e specializuar në vlerësimin e rreziqeve klimatike në emër të investitorëve ose analistëve financiarë, ka rishikuar më shumë se 2 mijë e 600 territore në mbarë botën (shtete amerikane ose indiane, provincat kineze, rajonet franceze) për të klasifikuar cenueshmërinë deri në vitin 2050.

“Ne marrim një sinjal shumë të fortë për vende si Kina, Shtetet e Bashkuara dhe India. Këta janë në thelb motorët e ekonomisë globale, ku është përqendruar shumica e infrastrukturës”, përmblodhi Karl Mallon, Drejtor i Shkencës dhe Inovacionit në XDI, gjatë një prezantimi para gazetarëve.

Vetëm këto tre vende përqendrojnë kështu 80 për qind të 50 territoreve më të rrezikuara, sipas renditjes së zbuluar nga XDI.

Nga 10 kryesoret, nëntë janë kinezë, duke filluar me provincat Jiangsu, Shandong dhe Hebei në lindje të vendit.

Kështu, harta botërore e publikuar nga XDI është e ngjyrosur qartë me nuancat e kuqe (një shenjë rreziku) në Kinë.

Vendet amerikane me rëndësi të konsiderueshme ekonomike gjithashtu shfaqen në renditje: Florida (10), Kaliforni (19), Teksas (20)… Rajonet e Indisë, Indonezisë dhe Brazilit janë gjithashtu veçanërisht të kërcënuara.

Për Evropën, toka gjermane e Saksonisë së Poshtme është territori më i ekspozuar (i 56-ti në botë). Në një shkallë franceze, është rajoni Hauts-de-France (radha e 121-të).

Metodologjia e XDI fokusohet në rrezikun ndaj ndërtesave të shkaktuara nga tetë pasojat e ngrohjes globale: përmbytjet e lumenjve dhe sipërfaqësore, përmbytjet bregdetare, nxehtësia ekstreme, zjarret në pyje, rrëshqitjet e dheut (të lidhura me thatësirën), erërat ekstreme dhe ngrirja-shkrirja.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore