Lajme

Kina dhe SHBA ‘duhet’ të arrijnë një bashkëjetesë paqësore, thotë Xi


Presidenti kinez Xi Jinping u tha dy veteranëve amerikanë të Tigrave Fluturues që luftuan për Kinën gjatë Luftës së Dytë Botërore se Kina dhe SHBA-të “mund dhe duhet” të arrijnë një bashkëjetesë paqësore.

Kjo, duke ofruar sinjale të mëtejshme për të dyja palët për të ulur tensionet e vazhdueshme.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”, duke cituar mediat shtetërore kineze.

Në përgjigjen e tij ndaj një letre nga ish-piloti Harry Moyer dhe piloti i armatosur Mel McMullen, Xi tha se njerëzit e Kinës dhe Shteteve të Bashkuara kishin ndarë të njëjtin armik në luftën e tyre kundër Japonisë dhe kishin krijuar një miqësi “të thellë”.

“Duke parë nga e ardhmja, Kina dhe Shtetet e Bashkuara, si dy vende të mëdha, mbajnë përgjegjësi më të rëndësishme për paqen, stabilitetin dhe zhvillimin botëror”, tha Xi. “Ata mund dhe duhet të arrijnë respekt të ndërsjellë, bashkëjetesë paqësore dhe bashkëpunim të favorshëm”.

Thirrja e tij për lidhje të qëndrueshme dhe paqësore pasoi një seri takimesh dhe bisedimesh midis zyrtarëve amerikanë dhe kinezë në muajt e fundit që synonin uljen e tensioneve dhe rivendosjen e kanaleve të komunikimit, duke përfshirë kontaktin midis ushtarakëve të tyre.

Grupi Vullnetar Amerikan, i njohur si Tigrat Fluturues, ishte një grup luftarak, i përbërë nga ish-pilotë amerikanë të punësuar nga Republika e Kinës, të udhëhequr nga Kuomintang i Chiang Kai-shek, për të luftuar kundër Japonisë në 1941-42.

Aeroplanët, avionët e të cilëve ishin ikonë për fytyrat e tyre të peshkaqenëve, ishin të njohur gjerësisht në Kinë për trimërinë e tyre përballë forcave më të mëdha japoneze, teksa ngriheshin në qiell nga pistat rurale të shtruara me duar nga kinezët.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore