Lajme

Kina bën thirrje për lidhje të qëndrueshme me SHBA-të në takimin me Elon Musk


Kina ka bërë thirrje për lidhje “të qëndrueshme dhe konstruktive” me SHBA-të në një takim me Elon Musk.

Një takim ky, që theksoi marrëdhënien komplekse midis Pekinit dhe shefit miliarder të Tesla-s, Twitter-it dhe SpaceX-it.

Ministria e Jashtme kineze citoi Musk-un, i cili mbërriti në Pekin për vizitën e tij të parë që nga shpërthimi i pandemisë, duke thënë se Tesla kundërshton shkëputjen e dy vendeve më të mëdha ekonomike të botës.

Musk, një nga njerëzit më të pasur në botë dhe një figurë e fuqishme në sektorin e automjeteve, mediave sociale dhe industrisë së hapësirës, ka një marrëdhënie të ndërlikuar me Kinën.

Kjo e fundit përbën tregun më të madh jo-amerikan të Tesla-s dhe është një pjesë jetike e zinxhirit të furnizimit për makinat e saj elektrike.

Vërejtjet nga ministri i Jashtëm kinez Qin Gang u bënë në një sfond tensionesh që i kanë sjellë lidhjet SHBA-Kinë në pikën e tyre më të ulët në dekada.

Ata i bënë jehonë sugjerimit në vitin 2019 nga kryeministri i atëhershëm Li Keqiang se Musk mund të ndihmojë në stabilizimin e marrëdhënieve me Washington-in.

“Një marrëdhënie e shëndetshme, e qëndrueshme dhe konstruktive Kinë-SHBA nuk është e dobishme vetëm për të dyja vendet, por edhe për botën”, tha Qin.

Në një sinjal të veçantë të angazhimit të korporatës amerikane ndaj Kinës, shefi ekzekutiv i JPMorgan, Jamie Dimon takoi Chen Jining, zyrtarin më të lartë të partisë komuniste të Shanghai-t, përpara një konference.

Llogaria zyrtare në media sociale e Shanghai-t citoi Dimon të thoshte se JPMorgan do të luante një rol si një urë lidhëse për kompanitë e huaja për të investuar në qytet.

Sakaq, vizitat në Kinë nga Musk dhe Dimon vijnë mes shqetësimeve në rritje midis bizneseve të huaja në vend pas një serie bastisjesh në konsulencë korporative.

Ekspertët kinezë të sigurisë kanë ngritur shqetësime për lidhjet midis SpaceX-it, biznesit komercial të raketave dhe satelitëve të Musk, dhe ushtrisë amerikane. Twitter, platforma e mediave sociale të Musk, është e ndaluar në Kinë.

Musk pritet të vizitojë fabrikën e Tesla-s në Shanghai këtë javë. Në udhëtimet e mëparshme në Kinë, ai u takua me kryeministrin e ri të Presidentit Xi Jinping, Li Qiang, kur ai ishte sekretar i partisë për Shanghai-n.

Ndryshe nga shumica e liderëve të biznesit amerikan, Musk ka një histori të dhënies së një toni simpatik ndaj Pekinit për çështje të ndjeshme në lidhjet e tij me Washington-in, duke përfshirë Tajvanin, të cilin Pekini e sheh si pjesë të territorit të tij dhe e ka kërcënuar ta marrë me forcë nëse Taipei i reziston bashkimit pafundësisht.

Kur u pyet më herët në maj në lidhje me tensionet gjeopolitike që përfshijnë Kinën dhe SHBA-të mbi Tajvanin, Musk tha se kishte njëfarë pashmangshmërie të situatës, duke pasur parasysh “politikën zyrtare të Kinës që Tajvani duhet të integrohet”.

Ekspertët kinezë të mbrojtjes kanë shprehur shqetësimin se si satelitët e Musk mund të përdoren për të kryer mbikëqyrje ose, në rast konflikti, për të mbështetur Tajvanin.

Këto u thelluan pasi SpaceX dërgoi një dërgesë të kompleteve satelitore Starlink për të forcuar rrjetin e internetit të Ukrainës kundër forcave pushtuese ruse vitin e kaluar.

Në fillim të kësaj jave, Musk tha se programi hapësinor kinez ishte “shumë më i avancuar” nga sa mendonin shumica e njerëzve.

Tweet-i ishte në përgjigje të një raporti shtetëror të lajmeve se Kina do të zbarkonte njerëzit në Hënë deri në fund të kësaj dekade. Kina dërgoi të martën civilin e saj të parë në orbitë.

Biznesi i Tesla-s në Kinë ka qenë jashtëzakonisht i suksesshëm, me vendin me 1.4 miliardë banorë që përbën më pak se një të tretën e shitjeve të tij vjetore.

Megjithatë, vendimi i Tesla-s për të ulur çmimet në Kinë në fund të vitit të kaluar ishte hapja e një lufte çmimesh që ka intensifikuar konkurrencën, veçanërisht me rivalin lokal BYD, një grup me bazë në Shenzhen i mbështetur nga Berkshire Hathaway i Warren Buffett.

Në përgjigje të shqetësimeve të Pekinit për sigurinë e të dhënave ndërkufitare dhe të dhënave të ndjeshme të konsumatorit dhe vendndodhjes gjeografike të mbledhura nga automjetet Tesla, kompania e Musk ka premtuar të ruajë informacionin e mbledhur në Kinë në qendrat lokale të të dhënave.

Çka u pa nga ekspertët si një goditje ndaj përpjekjeve globale për mbledhjen e të dhënave, kritike për kërkimin dhe zhvillimin e saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore