Sport

Kina arreston adoleshentin që përqafoi yllin e futbollit Messi


Policia kineze tha se arrestoi një adoleshent që tërhoqi vëmendjen kombëtare gjatë një ndeshje futbolli në Pekin duke vrapuar në fushë për të përqafuar superyllin Lionel Messi.

18-vjeçari, i identifikuar me emrin e tij të familjes Di, është vendosur në “arrest administrativ” për ndërprerje të lojës, sipas një deklarate në llogarinë e mediave sociale të policisë në qarkun Chaoyang, ku ndodhet stadiumi.

Sipas ligjit kinez, ndalimi administrativ në përgjithësi vjen me një qëndrim të shkurtër në burg dhe nuk përfshin një gjyq.

Dënimi për prishjen e ngjarjeve të mëdha kulturore dhe sportive është zakonisht deri në 10 ditë burg.

Di-it i ndalohet gjithashtu të shikojë lojëra të tjera të ngjashme për një vit, sipas deklaratës së policisë, e cila përfshinte një foto të një karte paralajmërimi të kuq dhe një tjetër që tregonte disa roje sigurie që ndiqnin Di, i cili kishte veshur fanellën bardheblu e Kombëtares së Argjentinës me numrin 10 të Messit në shpinë.

“Rregullat janë rregulla”, thuhet në deklaratën e policisë. “Tifozët që kalojnë vijën do të ndëshkohen me ligj”.

Marifeti ndodhi gjatë një ndeshje miqësore Argjentinë-Australi të enjten.

Pamjet u bënë shpejt virale në mediat sociale kineze që tregonin Di duke u futur në fushë, duke përqafuar shkurtimisht Messin dhe portierin e Argjentinës Emiliano Martínez, ndërsa iu shmang disa rojeve të sigurisë.

Tifozët dëgjohen duke brohoritur për të teksa vraponte, përpara se të rrëzohej në tapetin e gjelbërt dhe të zhvendosej nga disa roje sigurie.

Loja shënoi ngjarjen më të madhe sportive të mbajtur në Pekin që kur Kina doli nga kufizimet e saj të rrepta prej vitesh COVID-19, duke tërhequr më shumë se 50 mijë spektatorë në Stadiumin e Punëtorëve të sapo rinovuar, raportoi media shtetërore.

Presidenti kinez Xi Jinping, një tifoz i vetë-përshkruar i futbollit, po shtyn ta transformojë vendin e tij në një fuqi futbolli.

Kupa e Botës në Katar vitin e kaluar u përmend si një nga faktorët e mundshëm që promovoi një ndryshim në kufizimet e COVID-it pasi audienca vendase pa se si vendet e tjera kishin ulur distancimin shoqëror.

Në një intervistë me një stacion televiziv lokal pas ndeshjes, Di tha se përfitoi nga ajo që ai e quajti siguri e dobët në stadium.

“Messi, më vjen shumë keq, por doja shumë të të takoja”, tha ai.

Një hashtag në lidhje me ndalimin mblodhi rreth 240 milionë shikime brenda pak orësh në platformën e mikroblogut Weibo.

Komentet ishin të përziera, me disa që lavdëruan Di si të guximshëm dhe duke jetuar ëndrrën e tij, ndërsa të tjerë thanë se dënimi është shumë i butë.

Messi, i cili ka mbi tetë milionë ndjekës në Weibo, nuk i është përgjigjur publikisht incidentit.

Ai postoi në llogarinë e tij në Weibo në gjuhën spanjolle dhe kineze të enjten se ai dhe kombëtarja e Argjentinës kishin një vizitë të këndshme në Kinë.

Në një intervistë për transmetuesin shtetëror ai tha përmes një përkthyesi se pjesën më të madhe të kohës e kalonte në hotel dhe stërvitej me shokët e tij para ndeshjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore