Lajme

Kim Jong Un, vlerësohet të peshojë mbi 140 kilogramë sipas AI


Sipas një vlerësimi të inteligjencës artificiale (AI), lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, besohet të peshojë mbi 140 kg.

Siç raportojnë mediat e huaja, një ligjvënës koreano-jugor të mërkurën në një deklaratë që pasqyron interesin për shëndetin e sundimtarit të fshehtë të Veriut.

Shëndeti i liderëve të Koresë së Veriut është zakonisht një sekret shtetëror, por spekulimet për gjendjen e Kim Jong Un, i cili besohet të jetë 39 vjeç, kanë qenë të pranishme për shkak të pirjes së duhanit, shtimit të dukshëm në peshë dhe historisë familjare të problemeve kardiovaskulare.

North Korea Kim Jong Un Happily Waving GIF | GIFDB.com

Ligjvënësi tha se Kim dyshohej se kishte një çrregullim “të rëndë” të gjumit, duke cituar një raport që sugjeron se Koreja e Veriut ka marrë informacione të shumta mjekësore rreth trajtimit të pagjumësisë për zyrtarin e lartë.

Në mars, media shtetërore e Koresë së Veriut raportoi se Kim punonte deri në orën 5 të mëngjesit, duke treguar se ishte mësuar të punonte gjatë natës.

Megjithatë, mediat e kontrolluara nga shteti rrallë përmendin shëndetin e liderit.

Kim Jong Un është trashëgimtar i tretë i familjes së tij që erdhi në pushtet pas vdekjes së babait të tij, Kim Jong Il, në vitin 2011 nga një sulm në zemër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore