Lajme

Kievi thotë se trupat përparuan në frontin lindor


Forcat ukrainase kanë avancuar rreth Bakhmutit, tha zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Maliar, duke e përshkruar qytetin lindor si “epiqendrën e armiqësive”.

Ajo nuk tha nëse kishte filluar një kundërofensivë.

Më vete, ushtria ruse tha se kishte zmbrapsur një sulm të ri në rajonin lindor të Donetskut të hënën.

Bakhmut ka qenë prej muajsh në qendër të luftimeve të ashpra. Ka pak vlerë strategjike – por është simbolikisht i rëndësishëm si për Kievin ashtu edhe për Moskën.

Pretendimet e së hënës nga Ukraina dhe Rusia nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Në orët e para të së martës, sirenat e sulmit ajror u aktivizuan për disa orë në të gjithë Ukrainën. Në kryeqytetin Kiev, të gjitha raketat – më shumë se 20 – u rrëzuan, thanë zyrtarët e qytetit duke cituar informacionin paraprak.

Në një postim në rrjetet sociale të hënën, Maliar tha se “megjithë rezistencën e ashpër dhe përpjekjet e armikut për të mbajtur pozicionet e tyre, njësitë tona ushtarake përparuan në disa drejtime gjatë luftimeve”.

Ajo shtoi se në Orikhovo-Vasulivka dhe Paraskoviivka, trupat ukrainase arritën nga 200 metra në 1 mijë e 600 metra, ndërsa në Ivanivske dhe Klishchiivka ata përparuan midis 100 dhe 700 metra.

Të katër fshatrat ndodhen brenda disa kilometrave nga Bakhmut. Beteja për qytetin në rajonin e Donetskut ka qenë më e gjata dhe më e përgjakshme e luftës.

Në një fjalim video të hënën vonë, Presidenti Volodymyr Zelensky falënderoi luftëtarët ukrainas për dhënien e “lajmit që presim” në drejtimin Bakhmut.

“Armiku e di se Ukraina do të fitojë”, tha ai.

Grupi paraushtarak rus Wagner kishte pretenduar se kishte pushtuar qytetin në fund të majit. Në javët e fundit, disa analistë kanë sugjeruar se forcat e Kievit po përpiqen të rrethojnë Bakhmutin dhe të bllokojnë njësitë ruse.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore