Lajme

Kharkiv rrezikon të bëhet ‘Aleppo i dytë’ pa ndihmën e SHBA-ve, thotë kryebashkiaku


Kharkiv është në rrezik të bëhet “një Aleppo i dytë” nëse politikanët amerikanë nuk votojnë për ndihmë të re ushtarake për  Ukrainën.

Kështu ka paralajmëruar kryebashkiaku i qytetit, Ihor Terekhov, i cili tha se Rusia kishte ndërruar taktikat për t’u përpjekur të shkatërronte furnizimin me energji të qytetit dhe të terrorizonte 1.3 milionë banorët e tij.

Kjo duke qëlluar në zonat e banuara, me njerëzit që po përjetonin ndërprerje të paplanifikuara të energjisë për orë të tëra.

Kryebashkiaku i qytetit të dytë të Ukrainës tha se paketa e ndihmës ushtarake amerikane prej 60 miliardë dollarësh, aktualisht e ngecur në Kongres, ishte me “rëndësi kritike për ne” dhe i kërkoi perëndimit të ripërqendrohej në luftën dyvjeçare.

“Ne kemi nevojë për atë mbështetje për të parandaluar që Kharkiv të jetë një Aleppo i dytë”, tha Terekhov, duke iu referuar qytetit sirian të bombarduar rëndë nga forcat qeveritare ruse dhe siriane në kulmin e luftës civile të vendit një dekadë më parë.

Më 22 mars, sulmet ruse shkatërruan një termocentral në skajin lindor të qytetit si dhe të gjitha nënstacionet e tij; një javë më vonë zyrtarët pranuan se një fabrikë e dytë, 30 milje në jug-lindje të qytetit, ishte eliminuar në të njëjtin sulm.

Energjia elektrike në qytet, rreth 30 milje nga kufiri rus, u ndërpre pas një sulmi tjetër bombardimi këtë javë, duke bërë që metroja të ndalet për pak kohë.

Banorët thanë se zakonisht kishte disa orë furnizim në ditë në qendër të qytetit, ndonëse në periferi situata thuhej se ishte më e mirë.

Fëmijët shkollohen ose online ose në shkolla nëntokësore, për sigurinë e tyre.

Furnizimi me ujë mbetet i ndezur, por Terekhov tha se kishte shqetësime se ushtria ruse mund të kalonte në shënjestrimin e shpërndarjes së gazit, pasi objektet e magazinimit në perëndim u sulmuan javën e kaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore