Film

Kevin Spacey thotë se ai ishte “shumë i butë dhe i dobishëm” në të kaluarën


Aktori amerikan Kevin Spacey ka zbuluar se mendon se dikur ai ishte “shumë i dobishëm” dhe se ai ka qenë fajtor për “shtyrjen e kufijve” në të kaluarën.

Fituesi i dyfishtë i “Oscars” iu përgjigj pretendimeve për sjellje të papërshtatshme në një intervistë që zgjati për më shumë se 90 minuta.

“Unë jam absolutisht 150% i përgatitur për të marrë përgjegjësi për ato gjëra dhe gabime që kam bërë, sjellje të këqija”, i tha ai Piers Morgan në “Uncensored”, transmeton AlbanianPost.

Vitin e kaluar, Spacey, 64 vjeç, u shpall i pafajshëm për shtatë akuza për sulme seksuale dhe dy akuza për vepra të tjera të rënda seksuale pas një gjyqi katër-javor në Londër.

Akuzat mbuluan një periudhë midis vitit 2004 dhe 2013, kur Spacey shërbeu si drejtor artistik në teatrin Old Vic në kryeqytetin britanik. Ai më parë u deklarua i pafajshëm për të gjitha akuzat.

Spacey u përball gjithashtu me akuza penale për sulm të pahijshëm dhe sulm në lidhje me një incident të korrikut të vitit 2016, ku ai u akuzua për përkëdhelje të një të riu në një bar Nantucket.

Ai u deklarua i pafajshëm në atë kohë dhe në vitin 2019, prokurorët e Masaçusets e hoqën çështjen pasi njeriu që e akuzoi atë për sulm u deklarua i pesti në qëndrimin e dëshmitarit.

Ylli i Hollivudit, 64 vjeç, ishte në gjyq në Gjykatën e Kurorës Southwark i akuzuar për sulm seksual ndaj katër burrave në periudhën midis vitit 2001 dhe 2013.

Kevin Spacey morri mbështetjen e yjeve ndërsa luftonte për të rikthyer karrierën e tij

Kur u pyet nga Morgan se çfarë donte të thoshte me “sjelljen e tij të keqe” në intervistë, Spacey u përgjigj, “shtyrja e kufijve të qenit shumë i dobishëm, duke prekur dikë seksualisht në një mënyrë që unë nuk e dija në atë kohë që ata nuk donin.

Morgan u përgjigj: “Disa njerëz do të thoshin se kjo është kriminale, se nëse i prek njerëzit në mënyrë seksuale, kundër dëshirës së tyre, kjo është një krim”.

Spacey e mohoi sugjerimin.

“Personalisht, kam përkëdhelur njerëzit, kam qenë i butë me njerëzit, kështu jam. Ju po i bëni një pasim dikujt, nuk doni të jeni agresiv, doni të jeni të butë”, tha ai.

Megjithatë, ai tani sheh se aktorët më të rinj mund të jenë ndjerë të paaftë për të folur.

“Unë kurrë nuk do të sillem në mënyrat që kam bërë më parë ndonjëherë”, këmbënguli ai.

“Qëllimi im nuk është më të jem aktori më i mirë – siç ishte – qëllimi im tani është të dëshmoj se jam një njeri me karakter i mirë”, shtoi ai.

Herë pas here, Spacey u shfaq i përlotur, veçanërisht kur u pyet se ku jeton.

Ai tha se u përball me fatura ligjore prej shumë miliona, duke shtuar: “Shtëpia ime po shitet në ankand.”

Spacey ka fituar dy çmime “Oscar”, për rolet e tij në “The Usual Suspects” të vitit 1995 dhe “American Beauty” e vitit 1999. Ai i është rikthyer aktrimit vitet e fundit pasi u largua nga “House of Cards”, seriali i Netflix në të cilin luajti për pesë sezone, pas akuzave për sjellje të pahijshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore