Lajme

“Këtë herë, si asnjëherë, mbetëm dhe pa Shqipërinë”, thotë Abdixhiku pas anulimit të mbledhjes së dy qeverive


Kryetari i Lidhjes Demokratike te Kosoves, Lumir Abdixhiku.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka reaguar pas anulimit të mbledhjes së përbashkët në mes të qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë.

Abdixhiku përmes një postimi në rrjetin social “Facebok”, ka thënë se “lajmi për anulimin e mbledhjes së përbashkët të dy qeverive është lajm i keq për shqiptarët, në Kosovë, në Shqipëri, në Luginë, Maqedoni e Mal të Zi”.

“Kosova fatkeqësisht vazhdon të rrugëtoj drejt izolimit e vetmisë. Këtë herë, si asnjëherë, mbetëm dhe pa Shqipërinë. Po mbesim dhe do të mbesim pa secilin aleat që qëndronte me ne në çdo etapë të vështirë”, ka shkruar Abdixhiku në “Facebook”.

“Kjo s’është Kosova që e kishim menduar ndonjëherë”.

Ndërkaq, ai theksoi se rrugëtimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, “përplasës me perëndimin, rrezikon vet shtetësinë e Republikës”.

“Në vend se të sillet si një Kryeministër i përgjegjshëm, një që ruan partneritetet e avancon kauzat kombëtare drejt perëndimit, ai sjellë krizë dhe izolim”, potencoi ai, duke shtuar se “aventura e tij politike nuk mund të jetë përfaqësimi ynë popullor”.

Gjithashtu, kreu i LDK-së pohoi se “Kosovës i duhen miqtë”.

“Kosovës i duhen partnerët strategjik”, përfundoi ai.

Ndryshe, në një konferencë të paralajmëruar, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë me dije se në kushtet e agravimit të situatës së Kosovës me Bashkinë Euroatlantike mbledhja e Qeverive nuk mund të mbahet në formatin e parashikuar.

Sipas Ramës, pas një bisede me përfaqësuesin e lartë Evropian, Josep Borrell, i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, për t’u takuar në një format më të ngushtë me ministrat e Jashtëm për të folur mbi këtë situatë.

Por se kryeministri Kurti e ka refuzuar duke theksuar se “duhet të mbahet mbledhja siç ishte planifikuar”.

“Mbase nuk është një përgjigje përfundimtare nga ana e Kurtit, shpresoj të ndryshojë”, tha Rama, i cili shtoi se, Kosova po shkon drejt sanksioneve.

Për Ramën takimi nuk është i mundur, pasi nuk është një moment për të krijuar një pasqyrë të rreme të asaj që në fakt ndodh me realitetin e Kosovës sot.

Numri një i Qeverisë shqiptare njoftoi madje se i ka kërkuar kohë “autoriteteve perëndimore” që të mos shkojnë drejt sanksioneve për Qeverinë e Kosovës.

Por se Kosova me këtë kurs është në prag “të humnerës”.

Ai paralajmëroi se është një plan realisht shumë i rëndë për Kosovën që do të vihet në lëvizje, referuar sanksioneve nga Bashkësia Euroatlantike.

“Jemi në prag të vënies në lëvizje të planit, se nuk ma zë as goja të flas për sanksione, por të masave shtrënguese ndaj një shteti që është krijuar nga ata të cilët qartësisht janë në kushtet e sosjes së durimit”.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore