Lajme

Këshilli i Sigurimit miraton rezolutën e armëpushimit në Gaza


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një marrëveshje armëpushimi të hartuar nga SHBA, që synon ndalimin e tetë muajve të luftimeve të përgjakshme midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza.

Drafti i rezolutës, të cilin presidenti Joe Biden e miratoi, u finalizua të dielën pas gati një jave negociatash midis anëtarëve të këshillit prej 15 anëtarësh.

Votimi i sponsorizuar nga SHBA kaloi me 14 pro, 0 kundër dhe 1 abstenim.

Rusia ishte i vetmi vend që abstenoi.

Është hera e parë që Këshilli i Sigurimit i OKB-së miraton një rezolutë që kërkon një armëpushim pas tetë muajsh luftë në Gaza nga ushtria izraelite që ka vrarë më shumë se 37 mijë palestinezë.

Nëse zbatohet, propozimi trefazor mund të shohë kthimin e më shumë se 100 pengjeve të mbetura, tërheqjen e plotë të trupave izraelite nga Gaza dhe një rindërtim të madh të enklavës bregdetare.

Kalimi nga armëpushimi i përkohshëm i fazës së parë në “ndërprerjen e armiqësive” të përhershme të fazës së dytë do të kërkonte që të dy palët të kapërcenin një pikë bllokimi në dukje të vështirë.

Hamasi dëshiron një fund të përhershëm të luftës si pjesë e çdo marrëveshjeje pengjesh, ndërsa kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka këmbëngulur se nuk do të ketë armëpushim derisa të shkatërrohen aftësitë ushtarake dhe qeverisëse të grupit militant.

Votimi erdhi pasi ushtria izraelite të shtunën shpëtoi katër pengje në Gaza qendrore në një mision shpëtimi dramatik që vrau më shumë se 200 palestinezë, sipas zyrtarëve lokalë.

Ushtria izraelite tha se më pak se 100 njerëz vdiqën në operacion.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore