Kosova

Këshilli Evropian thërret takim, do të diskutohet edhe për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor


Kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, u ka nisur një letër vendeve anëtare të këtij institucioni, ku i ka ftuar për një mbledhje, në të cilën do të diskutohet edhe për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor, dhe i pranishëm do të jetë edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Në letrën e kryetarit të Këshillit Evropian thuhet se “zëra të ndryshëm të politikës së jashtme meritojnë vëmendjen tonë, veçanërisht samiti i ardhshëm BE-CELAC, marrëdhëniet tona me partnerët në fqinjësinë jugore dhe zhvillimet në Ballkanin Perëndimor”.

“Dëshiroj t’ju ftoj në Këshillin tonë Evropian të qershorit, i cili do të mbahet të enjten më 29 dhe të premten më 30 qershor. Takimit tonë do t’i paraprijë një drekë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, me të cilin mund të shkëmbejmë për çështje të sigurisë globale dhe evropiane”, thuhet aty.

Tutje, Michel u ka shkruar vendeve anëtare se “Lufta e Rusisë në Ukrainë po vazhdon pa pushim”, duke shtuar se “uniteti ynë i palëkundur qëndron në kontrast me përçarjen në Rusi të shfaqur nga ngjarjet e kësaj fundjave”.

“Shkatërrimi i digës Kakhovka në fillim të këtij muaji është një nga fatkeqësitë më të mëdha të kohës sonë të shkaktuara nga njeriu. Përveç pasojave dramatike që kemi parë tashmë, ai po kërcënon edhe termocentralin më të madh bërthamor të Evropës”.

“Gjithnjë e më shumë në këto rrethana, ne do të ritheksojmë angazhimin tonë për të mbështetur Ukrainën për aq kohë sa duhet, duke përfshirë ndihmën e qëndrueshme financiare dhe ushtarake. Ne duhet të diskutojmë gjithashtu se si të intensifikojmë më tej mbështetjen ndërkombëtare për Formulën e Paqes të Ukrainës”.

Ndërkaq, aty potencohet se vitin e kaluar në Versajë, vendet anëtare kanë vendosur që të marrin përgjegjësi “më të madhe për sigurinë dhe mbrojtjen tonë evropiane”.

“Tani është koha për të vlerësuar se ku qëndrojmë dhe për të diskutuar se si ta përshpejtojmë punën tonë në mënyrë që të përmbushim angazhimet tona. Do të shkëmbejmë mendime edhe për gjendjen tonë ekonomike”.

“Unë do të doja që ne të vlerësonim progresin në rritjen e konkurrencës sonë, forcimin e bazës sonë ekonomike dhe rritjen e sigurisë dhe qëndrueshmërisë sonë ekonomike, duke reflektuar mbi veprimet e mëtejshme që mund të nevojiten”.

Po ashtu, bëhet me dije se temë diskutimi do të jetë edhe mbytja e fundit tragjike e anijes në Mesdhe, “dhe shumë jetë të humbura, është një kujtesë e fortë e nevojës sonë për të vazhduar punën e pandërprerë në sfidën tonë migratore evropiane”.

“Pas raportit të Presidencës së Këshillit dhe Komisionit, ne do të shqyrtojmë situatën e migracionit dhe progresin në zbatimin e konkluzioneve tona të shkurtit. Për Kinën, ne do të ofrojmë udhëzime të mëtejshme pas debatit tonë në tetor dhe debatit të mbajtur nga ministrat e Punëve të Jashtme në maj. Kjo do të jetë një mundësi për të rikonfirmuar qëndrimin tonë të gjerë dhe të bashkuar ndaj Kinës”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore