Sport

Kërkoi publikisht largimin, por presidenti i Lazios ka një kërkesë për Luis Alberton


Luis Alberto - Claudio Lotito

Presidenti i Lazio-s, Claudio Lotito është i zemëruar me Luis Alberto-n pas njoftimit të papritur për t’u larguar të spanjollit, duke e bërë të qartë se lojtari nuk lejohet të largohet falas.

Mesfushori 31-vjeçar spanjoll, i cili ka qenë me bardhekaltërit që nga gushti 2016, shkaktoi tronditje në mesin e tifozëve pas fitores 4-1 ndaj Salernitana-s, ku ai u tha hapur mediave planet e tij për t’u larguar, i etur për të përfunduar kontratën e tij në verë.

Luis Alberto nënshkroi një kontratë të re afatgjatë me Lazio-n në tetor, duke e lidhur atë me klubin deri në qershor 2027 me një pagë prej rreth 4 milionë euro neto në sezon, duke e bërë atë një nga lojtarët më të paguar në skuadër.

Luis Alberto shpërthen ndaj klubit: Nuk dua më para nga Lazio

Duke folur për “Adnkronos”, Lotito nuk u përmbajt kur diskutoi situatën e Luis Alberto-s, duke e bërë të qartë se Lazio nuk do të pranonte një transferim të lirë në verë.

“Ai ndoshta dëshiron të largohet falas. Por jo, ai ka një kontratë katërvjeçare, ai është një lojtar i regjistruar. Lëreni të gjejë klubin që e dëshiron”, tha Lotito.

“Ai kërkoi një rinovim verën e kaluar, ai është lojtari i dytë më i paguar te Lazio, kontrata u nënshkrua qartë, ai kërkoi më shumë, ai nuk u paraqit në kampin stërvitor, siç do ta mbani mend të gjithë”.

“Dhe tani ai doli me këtë, befas dhe pa na thënë asgjë. Nëse ai dëshiron të largohet, ai duhet të gjejë një ekip që mund ta blejë atë. Ne jemi një kompani e listuar në bursë, këto janë gjëra që shkaktojnë PR dhe dëm ekonomik”.

“Të lejosh të shkojë në një transferim falas nga një kompani e listuar do të thotë të varfërosh asetet dhe nuk jam i çmendur, aksionerët do të më vrisnin dhe do të kishin të drejtë”, theksoi kreu i Lazio-s.

Lazio i kundërpërgjigjet Luis Albertos: Marrëveshjet respektohen, nuk pranojmë kompromis

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore