Shëndet

Keqkuptimet rreth ushqimeve të shëndetshme


Ka shumë keqkuptime kur bëhet fjalë për ushqimin e shëndetshëm.

Një dietë e shëndetshme, së bashku me stërvitje të rregullt dhe gjumë të mjaftueshëm, është një faktor kyç për të ndihmuar në ruajtjen e shëndetit të mirë. Përveç kësaj, ndihmon në ruajtjen e peshës së duhur.

Nëse doni të ndryshoni trupin tuaj, filloni me dietën dhe ndryshoni atë. Një dietë e shëndetshme nënkupton një plan të ekuilibruar dhe një pjatë të pasur me fruta, perime, proteina dhe karbohidrate të shëndetshme.

Megjithatë, ka shumë keqkuptime kur bëhet fjalë për një dietë të shëndetshme dhe këtu janë disa nga më të pa kuptimtat.

Karbohidratet janë jashtë kufijve

Shumë dieta ndalojnë karbohidratet. Por e vërteta është se karbohidratet nuk janë të këqija për ju. Po, të kesh tetë feta bukë çdo ditë për mëngjes dhe të vendosësh makarona në meny pesë ditë në javë nuk do t’i bëjë mirë linjës së belit, por kur hahen në sasinë e duhur karbohidratet janë të mira për ju. Karbohidratet janë burimi ynë kryesor i energjisë.

Të gjitha yndyrat janë të këqija

Karbohidratet nuk janë të vetmet molekula ushqimore që gabimisht përfunduan në listën e zezë të ushqimit të shëndetshëm. Yndyrat janë pikërisht atje me to. Por, ashtu si karbohidratet, jo të gjitha yndyrat janë të këqija. Po, yndyrat trans dhe yndyrat e ngopura si ato që gjeni në ushqimet e paketuara dhe gjalpin mund të bëjnë vërtet kërdi në shëndetin tuaj dhe madhësinë e veshjes, por yndyrat e pangopura janë në fakt shumë të shëndetshme nëse konsumohen me moderim.

Ushqimet si ullinjtë, avokadot, arrat dhe peshku i yndyrshëm janë të shkëlqyera për zemrën dhe nivelet e kolesterolit dhe janë një shtesë e mrekullueshme për çdo dietë. Shumica e rekomandimeve kufizojnë konsumin e yndyrës së shëndetshme (duke shmangur ato të pashëndetshme) në rreth 20% deri në 35% të marrjes totale të kalorive ditore.

Ushqimet e shëndetshme janë të shtrenjta dhe të komplikuara për t’u përgatitur.

Ky pretendim mund të kundërshtohet me një shembull të thjeshtë: përgatitni një sallatë pule. Për këtë, shumë pjata të tjera nuk kanë nevojë të shpenzojnë shumë para dhe përgatitja mund të jetë e thjeshtë.

Frutat përmbajnë sheqer dhe nuk duhet të konsumohen nëse duam të humbim peshë.

Kjo nuk është e vërtetë – frutat na japin energji dhe janë një zëvendësues i shkëlqyeshëm për sheqerin e rafinuar jo të shëndetshëm. Sigurisht, duhet t’i kushtoni vëmendje frutave që zgjidhni.

Produktet “light” dhe ushqimet me më pak yndyrë apo sheqer janë shumë më të shëndetshme.

Kjo tezë mund të mos jetë e vërtetë, por në çdo rast, produkte të tilla kanë më pak kalori. Sidoqoftë, majoneza “e lehtë”, për shembull, është ende majonezë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore