Lajme

Kazakistani po përgatitet të luftojë agresionin rus, sipas WSJ-së


Kazakistani po forcon mbrojtjen e tij, nga frika e agresionit rus.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta amerikane “The Wall Street Journal”.

Nur-Sulltan rriti buxhetin e mbrojtjes me 441 miliardë tenge (rreth 918 milionë dollarë).

Një pjesë e fondeve do të përdoret për të rritur rezervat ushtarake, tha një zyrtar i lartë ushtarak.

“Kazakistani nxori përfundime nga lufta e ashpër e Ukrainës. Ne kemi nevojë për një reformë të ushtrisë për t’i bërë trupat më të lëvizshme dhe të gatshme për të luftuar kërcënimet hibride, të cilat përfshijnë si operacionet klasike luftarake ashtu edhe metodat hibride: sulme kibernetike, dezinformim, ndërhyrje në zgjedhje”, theksoi ai.

Kazakistani planifikon gjithashtu të rimendojë rolin e Federatës Ruse në politikën e saj të jashtme dhe të forcojë dialogun me Turqinë, Kinën dhe Shtetet e Bashkuara.

Bashkëbiseduesi i gazetarëve theksoi se frika nga ambiciet imperialiste të Kremlin-it po rritet.

Në Nur-Sulltan, ata kanë frikë se mund të bëhen objekti i radhës i sulmit.

Pavarësisht qëndrimit të saj në fillimin e pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë, aleati kryesor i Rusisë në Azinë Qendrore e ka bërë të qartë se planifikon të zhvillojë marrëdhënie me Evropën në vend që të fokusohet në Moskë.

Më 18 qershor, Presidenti i Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokayev, refuzoi të njohë “pavarësinë” e republikave të pushtuara përkohësisht në Ukrainë.

Kjo u bë publikisht gjatë Forumit Ekonomik të Shën Petersburgut, ku mori pjesë edhe Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin.

Kazakistani mbështeti sanksionet kundër Federatës Ruse dhe planifikoi të rrisë eksportet e naftës në Evropë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore