Lajme

Kazakistani në kaos – Presidenti vendos karantinë dhe nxjerr ushtrinë rrugëve


Kazakistani ka shpallur zyrtarisht gjendjen e emergjencës në qytetin më të madh të vendit, Almaty dhe në provincën Mangistau, pas protestave të dhunshme të zhvilluara që prej fundjavës, ku njerëzit vërshuan rrugëve në kundërshti me vendimin për të pasur orë policore në parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Gjendja e emergjencës në këto dy rajone, do të zgjasë dy javë fillimisht, në varësi të situatës.

Në rrjet sakaq, po qarkullojnë video ku tregohen turma njerëzish të dergjur rrugëve.

Shteti ka nxjerrë ushtrinë sakaq, për t’i neutralizuar ata dhe ka ndërprerë internetin në shumë zona.

Thirrje të qytetarëve shkojnë për të sulmuar qeverinë.

Presidenti kazak, Kassym-Jomart Tokayev, i ka cilësuar ato si tërësisht të jashtëligjshme dhe të ndëshkueshme.

https://twitter.com/disclosetv/status/1478481734073307138?s=21

Megjithatë, ai siguroi se Qeveria nuk do të bjerë dhe një rrugëzgjidhje do të gjendet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore