Lajme

Katër të vrarë në Zelandën e Re teksa fillon pastrimi nga cikloni Gabrielle


Katër persona janë konfirmuar të vdekur dhe mijëra të zhvendosur në Zelandën e Re pasi cikloni Gabrielle solli përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në pjesën veriore të vendit.

Gabrielle arriti në Zelandën e Re të dielën përpara se të bënte rrugën në bregun lindor të ishullit të Veriut.

“Fatmirësisht e kemi kaluar më të keqen e stuhisë, por nuk jemi ende jashtë rrezikut”, tha ministri për Menaxhimin e Emergjencave Kieran McAnulty gjatë një konference për mediat televizive.

Policia të mërkurën tha se katër persona tani ishin konfirmuar të vdekur, duke përfshirë një zjarrfikës vullnetar, i cili iu përgjigj thirrjes të hënën por humbi jetën nga rrëshqitja e dheut.

Trupi i një fëmije u gjet gjithashtu në Eksdale në bregun e largët lindor pasi ata “besohet se ishin kapur në përmbytjen e ujit”.

Banorëve në zonat më të goditura po u kërkohet të kursejnë ujin dhe ushqimin për shkak të frikës nga mungesat. Gabrielle ishte stuhia e dytë e madhe që goditi Ishullin e Veriut në po aq javë me Auckland që ende po shërohej nga shiu i rrëmbyeshëm dhe përmbytjet që lanë katër të vdekur.

Rreth tre të katërtat e 5 milionë banorëve të Zelandës së Re jetojnë në Ishullin e Veriut.

Autoritetet vlerësojnë se më shumë se 10 mijë njerëz janë zhvendosur deri më tani.

Një stacion meteorologjik në rajonin Hawke’s Bay dhe Napier regjistroi tre herë më shumë shi gjatë natës së të hënës sesa zakonisht gjatë gjithë muajit shkurt, thanë autoritetet. Shpërthimet u raportuan me shpejtësi 140 kilometër në orë.

Më shumë se 300 njerëz u shpëtuan nga zona të martën, duke përfshirë 60 të bllokuar në një çati të vetme, tha McAnulty. Helikopterët ndihmuan që të mërkurën t’i çonin të sigurt dy dhjetëra personat e fundit.

Lumenjtë në Gjirin Hawke vazhdojnë të paraqesin rreziqe dhe menaxhmenti lokal i emergjencave urdhëroi evakuime të mëtejshme herët të mërkurën. Rreth 225 mijë shtëpi në të gjithë ishullin janë ende pa energji elektrike.

Zelanda e Re shpalli një emergjencë kombëtare për shkak të stuhisë të martën, hera e tretë që e bën këtë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore