Lajme

Katër gazetare padisin BBC-në: Ishim subjekt i diskriminimit në bazë të gjinisë dhe moshës


Katër gazetare të BBC-së kanë paditur transmetuesin publik britanik, duke pretenduar se kanë qenë viktima të diskriminimit në bazë të gjinisë dhe moshës, gjë që i ka devijuar në punë me rëndësi më të vogël dhe me paga më të ulëta.

Të katërtave u ishin besuar më parë disa nga programet e lajmeve të BBC-së, por u zhvendosën në rolin e korrespondenteve ose u dërguan si pjesë e një ristrukturimi të brendshëm.

Katër gazetaret janë Martine Croxall, Annita McVeigh, Karin Giannone dhe Kasia Madera, disa prej të cilëve prej vitesh janë fytyra mjaft të njohura në transmetuesin publik.

Largimi nga pozicioni i drejtuesve apo prezantuesve të lajmeve ndodhi pas një reforme të brendshme të kanalit BBC News, i cili në vitin 2022 shkriu shërbimet gazetareske ndërkombëtare dhe kombëtare.

Ato sakaq pretendojnë se janë diskriminuar për shkak të moshës së tyre dhe për shkak se ishin gra.

BBC nga ana tjetër përgjigjet se përzgjedhja e drejtuesve të lajmeve u bë pa asnjë diskriminim dhe se, në procesin e përzgjedhjes, pesë reporterë morën rezultate më të larta se to.

Katër gratë pohojnë gjithashtu se që nga viti 2020 BBC i ka paguar më pak se sa i paguan homologët e tyre meshkuj.

Rasti kujton një mosmarrëveshje të ngjashme katër vjet më parë, kur prezantuesja Samira Ahmed, prezantuese e programit Newswatch, paditi BBC-në duke pretenduar se me kalimin e kohës ajo ishte paguar 700 mijë paund më pak se prezantuesi Jeremy Vine, i cili prezantoi Points of View, një program të ngjashëm.

Në vitin 2021, transmetuesi publik zbuloi se kishte shpenzuar më shumë se 1 milion paund për avokatët që luftonin pretendimet e punonjësve të tij për diskriminim për racën dhe pagesat.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore