Jetesë & Stil

Kate Middleton dhe Princi William dhurojnë privatisht fonde për njerëzit në Karaibe të prekur nga uragani Beryl


Kate Middleton dhe Princi William po ofrojnë ndihmë për të prekurit nga uragani Beryl.

Mediumi People, transmeton AlbanianPost – ka konfirmuar se Princi dhe Princesha e Uellsit – të dy 42 vjeç – kanë dhuruar privatisht fonde për njerëzit në Karaibe të prekur nga stuhia dhe vazhdojnë të ndjekin nga afër situatën.

Lajmi vjen pasi numri i të vdekurve nga uragani i shkallës së 4 u rrit në të paktën dhjetë, pasi Beryl goditi Xhamajkën dhe Ishujt Kajman, sipas Reuters.

Të mërkurën e 3 korrikut u raportua se nëntë persona kishin vdekur nga uragani – tre persona në Grenada dhe Carriacou, tre në Shën Vincent dhe Grenadine dhe tre në Venezuelë.

Në një deklaratë të marrë, Mbreti Charles dërgoi gjithashtu një mesazh për njerëzit e Karaibeve të prekur nga Beryl.

“Familja ime dhe unë kemi qenë thellësisht të pikëlluar kur mësuam për shkatërrimin e tmerrshëm të shkaktuar nga uragani Beryl nëpër Karaibe”, thuhej në mesazhin e Mbretit.

“Mbi të gjitha, ne u dërgojmë ngushëllimet tona të përzemërta miqve dhe familjeve të atyre që kanë humbur jetën kaq mizorisht. Kam parë frymën e jashtëzakonshme të qëndrueshmërisë dhe solidaritetit që njerëzit në të gjithë Karaibe kanë treguar si përgjigje ndaj një shkatërrimi të tillë – një frymë që është thirrur shumë shpesh – dhe kështu unë gjithashtu dërgoj mirënjohjen time të veçantë për shërbimet e urgjencës dhe vullnetarët që janë duke mbështetur përpjekjet e shpëtimit dhe rimëkëmbjes”, shtoi Charles.

Burime pranë Charles zbuluan se ai do të bëjë gjithashtu një donacion bamirësie për përpjekjet për shërim dhe ndihmë në rajon.

Ai gjithashtu ka kërkuar të informohet për të gjitha zhvillimet dhe ka kërkuar që të bisedojë me liderët rajonalë për të shprehur mbështetjen e tij.

Si kreu i Komonuelthit, Charles ruan lidhje të ngushta me Karaibe.

Sipas faqes së internetit të Commonwealth, gjithsej 13 vende në Karaibe dhe Amerikë janë pjesë e Commonwealth, ndërsa Charles është gjithashtu kreu i shtetit në Antigua dhe Barbuda, Bahamas, Belize, Grenada, Xhamajka, Shën Christopher dhe Nevis, Shën Vincent dhe Grenadinet dhe Shën Lucia.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore