Lajme

Katari mund të heqë dorë nga roli ndërmjetësues midis Hamasit dhe Izraelit


Kryeministri i Katarit ka thënë se shteti i Gjirit po rivlerëson rolin e tij ndërmjetësues midis Izraelit dhe Hamasit për të siguruar një armëpushim dhe lirimin e pengjeve të mbajtura në Gaza.

Kjo duke thënë se përpjekjet e Dohas po minoheshin nga politikanët me “interesa të ngushta”.

Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani tha se ai “ankohej për shfrytëzimin politik” të diplomacisë së Dohas nga disa politikanë të cilët “i tregtonin fushatat e tyre elektorale përmes shpifjes së rolit të Katarit”.

Komentet e Sheikh Mohammedit erdhën pasi kongresmeni demokrat, Steny Hoyer, tha se Hamasi po përdorte Katarin për të kërkuar lëshime më të mëdha nga Izraeli, duke shtuar se nëse Doha nuk arrin të ushtrojë presion mbi grupin militant palestinez, “Shtetet e Bashkuara duhet të rivlerësojnë marrëdhëniet e saj me Katarin”.

Katari, së bashku me SHBA-të dhe Egjiptin, ka luajtur një rol kritik në ndërmjetësimin midis Izraelit dhe Hamasit që kur sulmi i lëvizjes islamiste në Izrael më 7 tetor vrau rreth 1200 njerëz, sipas zyrtarëve izraelitë, dhe shkaktoi luftën në Gaza.

Katari, një nga aleatët arabë më të rëndësishëm të SHBA-ve, ka një rol unik pasi ka pritur zyrën politike të Hamasit që nga viti 2012.

Diplomacia e Dohas ka marrë lëvdata nga administrata Biden – e cila e caktoi atë një aleat të madh jashtë NATO-s dy vjet më parë – si dhe nga qeveritë e tjera perëndimore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore