Lajme

Katari kërcënon PE-në: Nëse mbyllni dyert, do të ketë pasoja


“Qatargate”, pas shtrëngimit të paralajmëruar në Strasburg, vijnë kërcënime nga Doha zyrtare.

Masat e Parlamentit Evropian kundër Katarit rrezikojnë të kenë një “ndikim negativ” në marrëdhëniet me Emiratin e Gjirit dhe në furnizimin global me gaz.

Kështu shkruan gazeta italiane “Corriere della Sera”, duke cituar paralajmërimin e një diplomati të Katarit.

Paralajmërimi vjen pasi eurodeputetët votuan pothuajse unanimisht në Strasburg të enjten për një tekst në të cilin ata “kërkojnë pezullimin e lejeve të aksesit për përfaqësuesit e interesave të Katarit”.

Kjo, gjatë hetimeve të “parave për ndikim” (para në ndryshim të mbështetjes), skandali më i madh korruptiv në historinë e Unionit.

Vendimi i përket kryetares së Parlamentit të BE-së, Roberta Metsola, e cila e pyetur nëse ka ndërmend të ndalojë nga parlamenti përfaqësues të Katarit apo zyrtarë të tjerë qeveritarë të implikuar në skandal, tha: “Kjo është një nga pyetjet që do t’i bëj menjëherë konferenca e kryetarëve”.

Ndërkohë, megjithatë, Doha paralajmëron: “Vendimi për të vendosur një kufizim të tillë diskriminues ndaj Katarit, duke kufizuar dialogun dhe bashkëpunimin përpara përfundimit të procesit gjyqësor, do të ketë një efekt negativ në bashkëpunimin rajonal dhe global të sigurisë, si dhe në diskutimet në vazhdimësi për mungesat globale të energjisë dhe për sigurinë”, nënvizoi sot diplomati për botimin italian.

Katari ka mohuar çdo keqbërje në lidhje me hetimin në vazhdim.

Eurodeputetët folën për mënyrën sesi atyre iu ofruan udhëtime falas dhe bileta të Kupës së Botës për të vizituar shtetin e Gjirit, i cili ka kërkuar të neutralizojë kritikat për trajtimin e punëtorëve migrantë.

Metsola tha se ajo ishte e ftuar edhe në Kupën e Botës, por “refuzova sepse kam shqetësime për atë vend”.

Dhe paralajmëroi: “Armiqtë e demokracisë, për të cilët vetë ekzistenca e këtij Parlamenti është një kërcënim, nuk do të ndalen para asgjëje. Këta aktorë dashakeq, të lidhur me vendet e treta autokratike, gjoja kanë armatosur OJQ, sindikata, individë, ndihmës dhe deputetë në një përpjekje për të mbytur gjyqet tona”.

“Do të shikojmë kush mund të hyjë në Parlament: kemi 705 deputetë, me shumë aktivitete. Por disa gjëra që kanë ndodhur në këtë kontekst nuk do të lejojmë të përsëriten. Ne do të shikojmë OJQ-të që janë të listuara në regjistrin e transparencës”, shtoi Metsola.

Presidentja njoftoi se në fillim të vitit 2023 do të paraqitet një plan prej dhjetë pikash për të moralizuar problemin “sistemik” të rreziqeve të korrupsionit dhe konfliktit të interesit.

Regjistrimet në regjistrin e transparencës duhet të rishikohen, gjë që detyron deklarimin e emërimeve me njerëz jashtë Parlamentit, por lejon shumë përjashtime (për shembull, nuk ka të bëjë me kontaktet me vendet jashtë BE-së), do të ketë kontrolle për aksesin në Parlament, tashmë falas për të gjithë “ish-ët”, do të rishikohen rregullat për autorizimet e hyrjes, të cilat kanë të bëjnë me më shumë se 40 mijë lobistë që operojnë në Bruksel.

Ndalimi i zyrtarëve qeveritarë nga ndërtesat e Parlamentit Evropian është një masë e rrallë.

Përfaqësuesit e kompanive ruse, shumë të lidhur me Kremlin-in, janë ndaluar nga ndërtesat e montimit në Bruksel dhe Strasburg që nga qershori për shkak të luftës kundër Ukrainës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore