Sport

Katari do të presë F1 Sprint sezonin e ardhshëm


Photo: Getty

Pista Ndërkombëtare Losail e Katarit do të rikthehet në kalendarin e Formula 1 kur pista popullore e garave të presë Çmimin e Madh të 6-8 tetorit, i cili përfshin një nga gjashtë garat F1 Sprint të planifikuara për sezonin 2023, njoftoi organi drejtues i sportit.

Sipas kalendarit të vitit 2023, garat Sprint do të zhvillohen në Azerbajxhan (Circuit City Baku), Austri (Red Bull Ring), Belgjikë (Spa-Francorchamps), Katar (Losail), Shtetet e Bashkuara (Circuit of The Americas) dhe Brazil (Interlagos).

Circuiti Ndërkombëtar Losail 5,38 km i gjatë bëri debutimin e tij në kalendarin e Formulës 1 në 2021, por e anashkaloi sezonin 2022 për shkak të rinovimeve.

Qarku i Baku i Azerbajxhanit do të presë sprintin e parë gjatë fundjavës së garës nga 28-30 prill dhe do të pasohet nga gara austriake në Spielberg nga 30 qershori deri më 2 korrik. Spa nga 28-30 korrik para garës në Katar. Gara e SHBA-ve në 20-22 tetor përpara fundit nga gjashtë sprintet në Brazil gjatë Çmimit të Madh të 3-5 nëntorit.

Ashtu si Katari dhe Baku, Spa dhe Austin gjithashtu do të organizojnë sprintet për herë të parë.

Circuit Interlagos i Sao Paulos dhe Red Bull Ring i Austrisë pritën garat e sprintit sezonin e kaluar, ndërsa Silverstone, Monza dhe Imola janë vendet e tjera që kanë pritur Sprints në të kaluarën.

Presidenti dhe CEO i Formula 1 Stefano Domenicali mirëpriti rritjen nga tre në gjashtë ngjarje për vitin e ardhshëm.

“Ne kemi parë një reagim jashtëzakonisht pozitiv ndaj ngjarjeve të F1 Sprint gjatë dy viteve të para të funksionimit të tij dhe mezi presim të sjellim edhe më shumë veprim për fansat me gjashtë ngjarje vitin e ardhshëm, duke përfshirë të parën F1 Sprint në SHBA në Austin”, tha ai.

“Pranimi i F1 Sprint ka krijuar një fundjavë garash që përfshin tre ditë aksione garash konkurruese dhe sjell më shumë argëtim për fansat e sportit si dhe vlerë shtesë për palët kryesore të interesuara duke përfshirë ekipet, transmetuesit, partnerët dhe vendet pritëse”, theksoi Domenicali.

Mohammed Ben Sulayem, President i Federatës Ndërkombëtare të Automobilave (FIA) shtoi se “Pas bashkëpunimit të fortë ndërmjet FIA-s dhe FOM-it, dhe miratimit të Këshillit Botëror të Sportit Motorik, ne jemi të kënaqur të zbulojmë gjashtë ngjarjet për Sprintet për sezonin 2023. Ne mezi presim këtë shtesë emocionuese në kalendar”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore