Lajme

Kasparov: Putin e ka humbur aurën e të pamposhturit, fundi i regjimit është i paevitueshëm


Garry Kasparov është një nga kundërshtarët më të mëdhenj të regjimit të Vladimir Putin dhe tani sheh rrugën që mund të çojë në shkatërrimin e tij.

Por, paralajmëron ai, jo në fund të tragjedisë ruse.

Kështu ka folur ish-kampioni i botës në shah dhe një prej intelektualëve më të mëdhenj në Rusi (ndër të paktët kundërshtarë të Putinit, që nuk është asgjësuar), gjatë një interviste për median italiane Corriere della Sera.

Përshtypjet e plota të Kasparov lidhur me rebelimin Wagner dhe vijimësinë e regjimit në Rusi

Si e interpretoni kryengritjen e Yevgeny Prigozhin dhe vendimin e tij për të ndaluar?

Putini tha në videon e tij se Rusia po goditej me thikë pas shpine si në vitin 1917, por analogjia që vjen në mendje është me marrjen e pushtetit nga Musolini.

Ai marshoi në Romë në 1922 duke u mbështetur në akuzat e veteranëve të luftës.

Kështu që Prigozhin u përpoq të marshonte në Moskë për të përmbysur pushtetin, edhe nëse më vonë vendosi të ndalonte.

Ai tha se donte të shmangte gjakderdhjen…

Ne nuk e dimë. Ne dimë vetëm se as Prigozhin dhe as Putin nuk kanë asnjë shqetësim për derdhjen e gjakut të të tjerëve, nuk ka rëndësi nëse janë ukrainas apo rusë.

Ata janë të interesuar vetëm për pushtet dhe para. Nëse ata bënë një marrëveshje dje, mendoj se është vetëm mbi këtë bazë.

Pra, do të zgjasë vetëm për aq kohë sa fuqia dhe paratë janë të garantuara për të dy.”

Por Putini duket i sigurt për momentin. Është me të vërtetë apo vetëm në pamje?

Megjithatë, fundi i regjimit të tij është në dukje. Putini nuk mund të qëndrojë në pushtet shumë kohë pasi të ketë humbur aurën e tij, statusin e tij si lider suprem.

Imazhi që la dje është ai i një diktatori që ikën për të shpëtuar jetën. Për disa orë, i gjithë zinxhiri komandues rus u shemb. Kolona e Wagner ishte në gjendje të merrte Rostovin dhe më pas të përparonte e patrazuar për qindra kilometra.

Por a nuk mendoni se Putini ka vërtetuar se asnjë kryengritje kundër tij nuk mund të ketë sukses?

“Situata mbetet jashtëzakonisht e paqëndrueshme dhe e rrezikshme. Autoriteti i Putinit është dëmtuar, dyshoj se mund të rikuperohet.

Dje nuk ishte një episod i luftës civile, sepse deri më tani civilët nuk janë përfshirë. Por ne nuk kemi shkuar larg: nuk mund të mbetet pa pasoja.

Çfarë ju bën të mendoni se sistemi i Putinit mbështetet mbi baza kaq të brishta?

Është një fuqi mafioze, jashtëzakonisht e vështirë për njerëzit e varfër. Pabarazia në shoqëri ka arritur nivele më të larta se ato në Afrikë. Putin dërgoi në luftë qindra mijëra burra nga provincat më të varfra. Ajo ka ruajtur banorët e Moskës dhe Shën Petersburgut, por në pjesën tjetër të vendit ka dyqind mijë të vdekur ose të plagosur.

Tashmë të gjithë kanë lidhje me dikë që është vrarë ose gjymtuar në Ukrainë. Në Rusi ka një kërkesë të madhe për drejtësi sociale, pabarazitë janë groteske dhe lufta i ka bërë ato edhe më të dhimbshme.

A është e besueshme që Prigozhin ndaloi sepse e kuptoi se nuk mund të fitonte?

Nuk e dimë, por mund të kishte arritur në Moskë. Ka të ngjarë që në kryeqytet të ketë pasur përleshje. Prigozhin ka një kontigjent prej pesë mijë deri në dhjetë mijë ushtarë, pak në krahasim me njëqind mijë të Rosgvardia.

Por nuk është vetëm çështje numrash: cilësia dhe vendosmëria janë të rëndësishme.

Çfarë doni të thoni?

“Wagner ka me vete njerëz që kanë luftuar. Shumë janë kriminelë, por mes tyre janë disa nga luftëtarët më të mirë në botë.

Dhe ata nuk kanë frikë të vdesin. Putini mund të ketë ende gjeneralë në anën e tij, por ai nuk ka më togerë apo tetarë.

Çfarë shkaktoi për ju revoltën e Prigozhinit?

Dekreti që sanksiononte kalimin nga 1 korriku i të gjitha milicive private nën kontrollin e Ministrisë së Mbrojtjes. Në atë moment Prigozhin nuk kishte asgjë për të humbur: ata do të kishin hequr kontrollin e Wagnerit prej tij dhe ai e dinte se do të dërgohej të vdiste në vijën e frontit.

Çfarë pasojash shihni në luftën në Ukrainë?

Unë do të habitesha nëse ukrainasit nuk do të përpiqen të përfitojnë nga kjo situatë për të sulmuar dhe rimarrë më shumë territor në ditët në vijim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore