Lajme

Kapsula Orion e NASA-s synon zbritjen në Paqësor


Agjencia amerikane e hapësirës Nasa është gati të sjellë në shtëpi kapsulën e saj ‘Orion’.

Anija kozmike, e cila ka qenë në një udhëtim tre-javor rreth Hënës, po synon një zbritje me parashutë (splashdown) në Oqeanin Paqësor pranë Kalifornisë.

Lajmi u bë i ditur nga multimediali britanik “BBC”.

Pa ekuipazh në brendësi të saj për këtë fluturim provë, kapsula pritet të transportojë astronautë në daljen e saj të ardhshme.

Kjo, duke supozuar se gjithçka funksionon siç është planifikuar në orët e ardhshme.

Rënia në det me ndihmën e parashutës duhet të ndodhë rreth orës 09:40 me orën lokale.

Ushtrimi është pjesë e programit Artemis të NASA-s, një kërkim për t’i kthyer njerëzit në sipërfaqen hënore më vonë këtë dekadë.

Në mënyrë të përshtatshme, e diela shënon saktësisht 50 vjet qëkurse u korr kjo arritje për herë të fundit nga ekuipazhi i Apollo 17.

Orion u rreshtua për ngjarjen e ditës nga moduli i tij i lëvizjes evropiane.

Kjo pjesë e anijes kozmike ekzekutoi një manovër të madhe të motorit të hënën e kaluar që e shtyu anijen larg nga Hëna dhe në drejtim të Tokës.

Anija e marinës amerikane ‘USS Portland’ do të presë të marrë Orion.

Ndryshe nga helikopterët që kryen rikuperimin e kapsulave Apollo, Orion do të lundrohet në një kuvertë pusi të përmbytur në pjesën e pasme të anijes së marinës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore