Lajme

Kapsula e NASA-s me mostrat e asteroideve zbarkon në Tokë


Një kapsulë hapësinore e NASA-s, e cila mbante mostrën më të madhe të tokës të mbledhur ndonjëherë nga sipërfaqja e një asteroidi, ka zbritur në shkretëtirën e Utah-s shtatë vjet pas nisjes së misionit.

Lajmi u bë i ditur nga transmetuesi “Al Jazeera”.

Kapsula e lëshuar nga anija kozmike robotike OSIRIS-REx ndërsa anija mëmë kaloi brenda 108 mijë kilometra nga Toka orë më parë, u rrëzua brenda një zone të caktuar uljeje në perëndim të Salt Lake City në testin e gjerë ushtarak të Shteteve të Bashkuara në Utah.

Mostrat do të dërgohen të hënën në një laborator të ri në Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s në Houston.

Ndërtesa tashmë strehon gati 4oo kilogramë shkëmbinj hënor të mbledhur nga astronautët e Apollo-s më shumë se gjysmë shekulli më parë.

Shkencëtarët vlerësuan se kapsula mban të paktën një filxhan rrënojash nga asteroidi i pasur me karbon i njohur si Bennu, por nuk do ta dinë me siguri derisa kontejneri të hapet.

Japonia, i vetmi vend tjetër që solli mostrat e asteroideve, mblodhi rreth një lugë çaji nga një palë misione asteroidësh.

Shkencëtari kryesor i misionit, Dante Lauretta nga Universiteti i Arizona-s, do të shoqërojë mostrat në Texas.

Hapja e kontejnerit në Houston në një ose dy ditë në vijim do të jetë “momenti i vërtetë i së vërtetës”, duke pasur parasysh pasigurinë mbi sasinë brenda, tha ai përpara uljes.

OSIRIS-REx mblodhi ekzemplarin e tij tre vjet më parë nga Bennu, një asteroid i vogël i zbuluar në vitin 1999.

Shkëmbi hapësinor klasifikohet si një “objekt afër Tokës” sepse kalon relativisht afër planetit tonë çdo gjashtë vjet. Shanset e një ndikimi konsiderohen të largëta.

Bennu besohet të jetë i përbërë nga një koleksion i lirshëm gurësh, si një grumbull rrënojash.

Ai ka një gjatësi prej 500 metrash, duke e bërë atë pak më të gjerë se Empire State Building, por i vogël në krahasim me asteroidin Chicxulub, i cili goditi Tokën rreth 66 milionë vjet më parë, duke zhdukur dinosaurët.

Ashtu si asteroidët e tjerë, Bennu është një relike e sistemit të hershëm diellor. Për shkak se kimia dhe mineralogjia e tij e sotme janë praktikisht të pandryshuara që nga formimi 4.5 miliardë vjet më parë, ai ka të dhëna të vlefshme për origjinën dhe zhvillimin e planetëve shkëmborë si Toka.

Madje mund të përmbajë molekula organike të ngjashme me ato të nevojshme për shfaqjen e mikrobeve.

Mostrat e kthyera tre vjet më parë nga misioni japonez Hayabusa2 nga Ryugu, një tjetër asteroid afër Tokës, u gjetën se përmbanin dy komponime organike, duke mbështetur hipotezën se objektet qiellore si kometat, asteroidët dhe meteoritët që bombarduan Tokën e hershme mbollën planetin e ri me përbërës të parë për jetën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore