Lajme

Kapela e Napoleonit shitet në ankand për 1.9 milionë euro


Pritej të shitej për 800 mijë euro, por një kapelë e veshur nga vetë Napoleon Bonaparte, është shitur në një ankand në Paris për një shifër të jashtëzakonshme prej 1.932 milionë eurosh.

Kjo shifër tejkalon me më shumë se dyfish vlerësimet e shtëpisë së famshme të ankandit francez, Osenat.

”Kjo shitje tërhoqi koleksionistë nga e gjithë bota dhe krijoi entuziazëm të madh duke thyer rekordin e saj”, deklaroi shtëpia e ankandeve.

Në vitin 2014, një kapelë Napoleon u shit për 1,884 milionë euro.

Historianët thonë se veshja e kokës ishte pjesë e markës së Napoleonit. Veshja anash e bënte atë të dallueshëm në betejë.

Ai zotëronte rreth 120 kapele dykëndëshe gjatë viteve, me vetëm 20 që mendohet të mbeten – shumë në koleksione private.

Kapela u shit së bashku me relike të tjera të Napoleonit, të mbledhura nga një industrialist që vdiq vitin e kaluar.

Por ankandistët thanë për specialistët, kapela është Graali i vërtetë i shenjtë.

Perandori mbante kapelën e tij me cepat paralel me supet – e njohur si “en bataille” – ndërsa shumica e oficerëve të tij mbanin kapelet e tyre pingul me shpatullat.

Drejtuesi i ankandit, Jean Pierre Osenat tha: Njerëzit e njihnin këtë kapelë kudo. Kur e panë atë në fushat e betejës, ata e dinin se Napoleoni ishte atje.

“Dhe kur ishte në fshehtësi, ai e kishte gjithmonë në kokë ose e kishte në dorë, dhe ndonjëherë e hidhte në tokë. Kjo ishte imazhi – simboli i perandorit.”

Organizatorët e ankandit thanë se kjo kapelë vjen me origjinë të patëmetë, e mbetur gjatë gjithë shekullit të XIX-ë në të njëjtën familje të çerekut të pallatit të Napoleonit.

Kapela e shitur në ankand nga shtëpia e ankandeve Osenat në Fontainebleau ka një kokadë, që Napoleoni fiksoi në kapelën e tij në 1815, gjatë kalimit të Mesdheut nga mërgimi i tij në Elba në Antibes, ku ai drejtoi një kthim të shkurtër në pushtet.

Artikuj të tjerë që shiten përfshijnë një pjatë argjendi të grabitur nga karroca e Napoleonit pas humbjes së tij në 1815 në Waterloo dhe një çantë kote prej druri që ai zotëronte, me brisqe, një furçë dhëmbësh argjendi, gërshërë dhe sende të tjera.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore