Lajme

Kadyrov i kërkon Putin-it që të zhvendosë ushtarët e tij në Bakhmut


Kreu i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov, deklaroi se ushtarët e tij nga njësia “Akhmat” janë gati të përparojnë në Bakhmut, duke cituar statusin e tij në Telegram.

Kadyrov u shpreh se ai ka nënshkruar tashmë një letër drejtuar presidentit rus Vladimir Putin për gatishmërinë e mercenarëve të tij për të përparuar në Bakhmut, “për të kthyer qytetin dhe për ta pastruar atë nga NATO dhe satanistët ukrainas”.

Ai gjithashtu siguron se urdhri i Putin-it do të zbatohet “në çdo rast”.

“Luftëtarët janë në gatishmëri luftarake, ne presim vetëm urdhrin. Disa njësi tashmë kanë lëvizur drejt drejtimit të SVO. Jam i sigurt se në të ardhmen e afërt do ta çlirojmë qytetin, pavarësisht nga lloj-lloj thashetheme për ndonjë kundërsulm të tmerrshëm të Forcave të Armatosura. Tashmë kemi filluar të zhvillojmë strategjinë tonë të veprimeve në këtë fushë së bashku me Ministrinë e Mbrojtjes së Federatës Ruse, duke marrë parasysh taktikat e armikut dhe burimet që kemi në dispozicion”.

Më 5 maj, Prigozhin, në një letër drejtuar udhëheqjes së Ministrisë së Mbrojtjes së Federatës Ruse, deklaroi se do të tërhiqte mercenarët e PMC “Wagner” nga Bakhmut më 10 maj.

Ai pretendon se arsyeja e një hapi të tillë është se Ministria e Mbrojtjes e Federatës Ruse nuk u jep luftëtarëve të tij sasi të mjaftueshme municioni dhe nuk dëshiron që njerëzit e tij të “dënohen me një vdekje të pakuptimtë” për shkak të kësaj.

Forcat e Armatosura të Ukrainës janë skeptike ndaj deklaratës së liderit të “PMC Wagner” Yevgeny Prigozhin se militantët do të fillojnë tërheqjen e tyre nga Bakhmut më 10 maj.

Më vonë, Kadyrov ofroi ndihmën e tij në pushtimin e Bakhmut. Prigozhin njoftoi se ai gjoja do t’ua dorëzonte pozicionet e luftëtarëve të tij në Bakhmut ushtarëve të kreut të Çeçenisë, Ramzan Kadyrov.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore