Lajme

Kabineti i sigurisë konfirmon se Izraeli është në luftë, mund të ndërmarrë “aktivitete të rëndësishme ushtarake”


Kabineti i sigurisë së Izraelit votoi mbrëmjen e 7 tetorit për ta vënë vendin zyrtarisht në luftë dhe mund të kryejë “veprimtari të rëndësishme ushtarake”, njofton Zyra e Kryeministrit.

Kryeministri Benjamin Netanyahu kishte thënë tashmë se vendi ishte në luftë pasi terroristët e Hamasit depërtuan në Izraelin jugor, duke vrarë qindra.

Vendimi i kabinetit të sigurisë së nivelit të lartë i jep deklaratës pozitë ligjore në përputhje me Ligjin Themelor: Qeveria, e cila në pikën 40 të saj thotë se vendi nuk mund të shkojë në luftë pa një vendim qeverie.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore