Lajme

Kabineti i Libanit anulon vendimin për të shtyrë ndryshimin e orës


Kabineti i Libanit ka anuluar një vendim të kryeministrit të përkohshëm Najib Mikati për të shtyrë fillimin e orës së verës pasi ajo shkaktoi zemërim të gjerë.

Orët tani do të lëvizin një orë përpara të mërkurën mbrëma, dhe jo në fund të muajit të shenjtë të Ramazanit në prill.

“Ora e re e ditës do të fillojë në mesnatën e së mërkurës”, tha Mikati pas një takimi të kabinetit.

Libani kishte planifikuar të shtynte orët e tij me një orë përpara fundjavën e kaluar, por autoritetet njoftuan një vendim të befasishëm në fund të javës së kaluar se kalimi do të vonohej me rreth një muaj.

Lëvizja e orës 11, që synonte të mbështeste myslimanët gjatë muajit të agjërimit të Ramazanit, u refuzua menjëherë nga Kisha Maronite, si dhe disa transmetues, shkolla, biznese dhe madje edhe disa politikanë.

“Kur kryeministri vendosi të shtyjë kalimin për kohën e verës, nuk u dha asnjë shpjegim zyrtar, por ai tani e ka bërë të qartë se ishte për të lehtësuar njerëzit gjatë muajit të agjërimit të Ramazanit”, tha Zeina Khodr e “Al Jazeera”, duke raportuar nga Bejruti.

Pas mbledhjes së kabinetit të thirrur për këtë çështje, Mikati tha se “absolutisht nuk e mori këtë vendim për arsye sektare”.

Libani prej vitesh është në krizë ekonomike dhe politike. Ajo drejtohet nga një qeveri e përkohshme me kompetenca të kufizuara që nga zgjedhjet legjislative të majit. Presidenti u largua nga detyra në fund të tetorit dhe udhëheqësit e vendit kanë qenë duke u grindur për zëvendësimin e tij që atëherë.

Pushteti në Liban ndahet midis 18 komuniteteve fetare të njohura dhe problemet e tij politike shpesh fajësohen për ndarjet sektare, të cilat ishin shtytësi kryesor i luftës së tij civile të viteve 1975-1990.

Sipas një marrëveshjeje sektare, presidenti i Libanit është i krishterë, ndërsa kryeministri vjen nga komuniteti sunit. Posti i kryetarit të parlamentit shkon për një shiit.

Vonesa e minutës së fundit të ndryshimit të orës javën e kaluar shkaktoi konfuzion të gjerë, duke i detyruar institucionet, bizneset dhe banorët të rishikojnë oraret e tyre ose të përpiqen të vazhdojnë me atë se kush ishte dhe kush nuk i përmbahej ndryshimit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore