Aplikacione

“Ka mbizotëruar fjala e lirë”, thotë X pasi eSafety hoqi dorë nga çështja gjyqësore


Platforma X e Elon Musk ka deklaruar se liria e fjalës ka mbizotëruar pasi komisioneri i eSafety vendosi të heqë dorë nga gjykata federale për dështimin e kompanisë për të hequr tweet-et e videos së sulmit me thikë në kishën Wakeley.

Në prill, komisioneri urdhëroi X të fshihte 65 postime të sulmit me thikë ndaj peshkopit Mar Mari Emmanuel, ndërsa ai po kryente shërbesën në kishën Krishti Bariu i Mirë në periferi të Sydneyt të Wakeley.

Komisioneri eSafety kërkoi një urdhër të gjykatës federale për të hequr tërësisht tweet-et pasi X vetëm i bëri tweet-et të padisponueshme për përdoruesit australianë dhe u zotua të kundërshtojë njoftimin.

Pasi humbi një ofertë për të mbajtur një urdhër për X mbi tweet-et muajin e kaluar përpara një seance dëgjimore në fund të qershorit, Julie Inman Grant njoftoi se rregullatori do ta heqë çështjen.

Ajo ka thënë se zyra e saj në vend të kësaj do të përqendrohej në çështjen e Tribunalit të Apelit Administrativ X të nisur për të kërkuar një rishikim meritor të vendimit për të urdhëruar heqjen e tweet-eve.

Inman Grant i ka thënë The Guardian se eSafety kishte gjashtë përleshje ligjore me X dhe AAT ishte vendi më i përshtatshëm për të shqyrtuar çështjet në këtë rast.

Çështja AAT – që do të dëgjohet në fund të korrikut – do të shqyrtojë nëse ishte e përshtatshme për eSafety të përcaktojë se videoja mund të klasifikohet si “klasi 1” sipas regjimit të klasifikimit australian që përfshin “materialin e dhunës ekstreme”.

Në dosjet gjyqësore X ka argumentuar se video nuk e plotëson atë standard dhe se njoftimi i heqjes është i pavlefshëm.

Inman Grant ka thënë se një vendim i AAT do t’u japë hetuesve të saj “siguri operacionale”.

“Ne bëmë 33 mijë hetime për përmbajtje të paligjshme vitin e kaluar, nëse duhet të shkojmë në Bordin e Klasifikimit çdo herë dhe të presim 28 ditë ose pesë ditë për një rishikim të përshpejtuar që do të na pengonte vërtet”, ka shtuar ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore