Juventus mposht Atalantën dhe mbyll çështjen “Champions”

Juventus fitoi ndeshjen e drejtpërdrejtë kundër Atalantës për hyrjen në Champions League, 0-2 në Bergamo falë golave të Iling Junior dhe Dusan Vlahovic.

Ky rezultat e çon Zonjën e Vjetër në 66 pikë në renditjen e Serie A, +8 nga lojtarët e Bergamos.

Në minutën e 98-të, goli i Vlahovicit, i ndëshkuar për ngazëllim të tij, ndaj të cilit vazhduan thirrjet racore.

Iling rikuperoi në premisat e pjesës së dytë një top në të majtë dhe nxiti Rabiot në aksion, i cili arrin në vijën fundore, kroson në qendër dhe topi i kthyer nga mbrojtja e Atalantës gjen këmbët e anglezit, i cili shënon para portës.

Një statistikë interesante vjen nga OPTA në fund të ndeshjes.

Juventusi ka fituar 21 ndeshje pa pësuar gol në të gjitha garat e këtij sezoni: ndër skuadrat e Ligave Evropiane të Big-5, duke marrë parasysh të gjitha garat, vetëm Barcelona (25) dhe Manchester United (23) kanë bërë më mirë se Bardhezinjtë.