Sport

Juventus-i bën ofertën e parë për Koopmeiners


Teun Koopmeiners

Sipas raportimeve nga Italia, Juventus-i i ka bërë një ofertë Atalanta-s për mesfushorin e tyre të talentuar holandez, Teun Koopmeiners.

“Calciomercato” raporton se bardhezinjtë nuk po humbasin kohë në tregun e transferimeve, duke punuar tashmë për të ndërtuar një skuadër konkurruese të nivelit të lartë për trajnerin e ri Thiago Motta.

Mbyllja e diferencës me Inter-in në vetëm një dritare transferimi do të jetë një mision sfidues, por drejtori Cristiano Giuntoli ka një strategji të qartë se ku duhet të ndërhyjë.

“Calciomercato” raporton se sezoni i fundit, që kulmoi me triumfin e Atalanta-s në Europa League, shënoi gjithashtu përparimin përfundimtar të Koopmeiners.

Sot, ndërkombëtari holandez është një lojtar i gjithanshëm, i aftë për të luajtur edhe si mesfushor mbrojtës dhe mesfushor sulmues.

Për më tepër, ai ka një aftësi për të shënuar, pasi ka 12 gola në ligë dhe tre në Kupën e Italisë.

Juventus-i ka bërë tani ofertën e parë për lojtarin: 40 milionë euro si tarifë bazë plus 5 milionë euro bonuse. Megjithatë, Atalanta është e vendosur në vlerësimin e tyre prej 60 milionë eurosh.

Duket se Juventus-i do të duhet të angazhohet në negociata të mëtejshme për të arritur një marrëveshje me Atalanta-n.

Giuntoli po shqyrton mundësinë e përfshirjes së një ose më shumë lojtarëve në marrëveshje. Një mund të jetë Dean Huijsen, një mbrojtës i talentuar holandez i lindur në 2005, i cili ka tërhequr interesin e familjes Percassi, pronarë të Atalanta-s.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore