Sport

Juventus hedh sytë nga superylli i Crystal Palace


Michael Olise

Ylli i ri i Crystal Palace, Michael Olise, ka tërhequr vëmendjen e Juventus-it, të cilët thuhet se po konsiderojnë një marrëveshje shkëmbimi për të siguruar shërbimet e anësorit premtues përpara afatit kalimtar të verës.

Pavarësisht nënshkrimit të një kontrate të re katërvjeçare në “Selhurst Park” verën e kaluar, Olise ka vazhduar të ngjall interes nga klubet më të mira në të gjithë Evropën. Tani, Juventus-i është shfaqur si një pretendent serioz në garën për nënshkrimin e 22-vjeçarit.

“The Telegraph” sugjeron që Juventus-i është i përgatitur të angazhohet në një marrëveshje shkëmbimit, duke ofruar sulmuesin argjentinas Matias Soule si pjesë të marrëveshjes.

Soule, aktualisht i huazuar te Frosinone, ka impresionuar në Serie A, duke shënuar 10 gola në 23 paraqitje dhe duke rënë në sy të skautëve të Crystal Palace.

Megjithatë, e ardhmja e menjëhershme e Olise mbetet e pasigurt pasi ai lufton me një dëmtim, i cili e ka lënë jashtë fushës për ndeshjet e fundit, duke përfshirë barazimin e Palace kundër Everton-it.

Pengesa vjen në një moment vendimtar për të riun e talentuar, i cili kishte qenë një figurë kyçe nën drejtimin e ish-trajnerit Roy Hodgson.

Me dorëheqjen e Hodgson, Oliver Glasner ka marrë drejtimin në “Selhurst Park”. Roli i Olise në skuadër mund të pësojë evolucion të mëtejshëm. Krahas kolegëve të tjerë të talentuar si Eberechi Eze dhe Marc Guehi, Olise përfaqëson një pasuri të çmuar për Palace.

Palace siguroi shërbimet e Olise nga Reading në 2021, duke aktivizuar një klauzolë lirimi që besohet të jetë rreth 8 milionë paund.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore