Sport

Juventus, Chelsea dhe Atletico në konflikt transferimesh


Tre nga klubet më të mëdha në Evropë, të rregullt në Ligën e Kampionëve, dhe tani rivalë dhe miq në tregun e transferimeve garojnë për emrat më të mëdhenj.

Klubet janë Atletico Madrid, Juventus dhe Chelsea, të cilët këtë verë do të ‘takojnë’ disa emra gjatë rrugës.

Katër, në fakt, tashmë janë në tavolinë në pritje të negociatave… dhe për të parë se si përfundon çdo rast.

Emrat e lojtarëve janë Saul Niguez dhe Marcos Alonso nga Chelsea, Alvaro Morata nga Juventusi dhe Renan Lodi nga Atletico.

Saul, i huazuar në Stamford Bridge, por i cili, duke përjashtuar një kthesë të papritur të ngjarjeve, do të kthehet në klubin e tij të vjetër.

Viti i tij në Premier League e ka ndihmuar atë të piqet, të zbusë disa sjellje, si mungesa e durimit kur luhet gjerësisht.

Një tjetër lojtar i huazuar nga Atletico, Morata, nuk do të ketë të njëjtin fat të kthimit në Estadio Ëanda Metropolitano.

Atletico nuk e duan atë dhe ai ëndërron të qëndrojë në Juventus, i cili, nga ana tjetër, ëndërron që Atletico të ulë çmimin e kërkuar prej 35 milionë euro që ata kanë si opsion për të blerë.

Ndërkohë, italianët kanë në sy një tjetër lojtar të Atletit, Renan Lodi, të cilin tashmë kanë tentuar ta nënshkruajnë më parë.

Forma e Lodit ka shpërthyer si anësor dhe duket se ai do të qëndrojë te Atletico, të paktën për momentin.

Nëse ai vazhdon, atëherë këtu Chelsea shfaqet përsëri dhe Marcos Alonso mund të përfshihet.

Diego Simeone do t’i shihte shpresat e tij të realizohen ndërsa ai kërkon një zgjidhje, një pozicion që e ka shqetësuar atë që kur Filipe Luis dhe Lucas Hernandez u larguan nga klubi.

Marcos ka qenë i kërkuar nga Atletico më parë dhe do të ishte i lumtur të kthehej në Spanjë dhe kryeqytet.

Situata e ndërlikuar në lidhje me pronësinë e Chelsea-t mund të jetë vendimtare për të parë se si Juventus, Chelsea dhe Atletico e bëjnë biznesin e tyre këtë verë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore