Lajme

Jupiteri dhe Venusi do të duket se gati do të përplasen


Jupiteri dhe Venusi, dy nga planetët më të ndritshëm të sistemit diellor, do të duken pothuajse të preken në një spektakël të rrallë qiellor këtë fundjavë.

Edhe pse në realitet ata do të jenë miliona milje larg njëra-tjetrës, për vëzhguesit në Tokë ata do të duken të jenë aq afër sa pothuajse të përplasen në një lidhje planetare që ndodh një herë në vit.

Megjithatë, këtë vit Jupiteri dhe Venusi do të duken shumë më afër njëri-tjetrit se zakonisht dhe duhet të jenë të dukshëm vetëm me një palë dylbi apo edhe me sy të lirë. Nëse ju mungon, do t’ju duhet të prisni edhe 17 vjet të tjera për këtë shfaqje.

Përveç lidhjes së jashtëzakonshme planetare, Saturni dhe Marsi do të duken gjithashtu të jenë në një vijë të drejtë me Jupiterin dhe Venusin.

Brad Tucker, një astrofizikan në Universitetin Kombëtar Australian, tha se planetët ishin afruar më shumë gjatë dy javëve të fundit.

“Megjithëse Venusi dhe Jupiteri afrohen me njëri-tjetrin çdo disa vjet, këtë herë ka edhe Marsin dhe Saturnin në përzierje që është shumë e rrallë,” tha ai.

“Nëse keni një teleskop, një palë dylbi ose një aparat fotografik të mirë, atëherë do të keni një pamje edhe më të mirë.”

Pavarësisht pamjes së tyre të ngushtë, planetët në të vërtetë do të jenë 430m larg njëri-tjetrit në orbitë.

Koha kulmore për të parë ngjarjen në MB ishte rreth orës 5 të mëngjesit të së shtunës nga një pikë e lartë e favorshme me një horizont të qartë lindor. Megjithatë, ajo do të jetë ende e dukshme të dielën dhe ditët në vijim ndërsa planetët do të shpërndahen sërish.

Nga Londra, do të jetë pothuajse e pamundur të dëshmosh, por sa më larg në perëndim të vendit që të jesh, aq më afër do të duken planetët.

Vëzhguesit në Sydney, Australi, do të kenë një pamje të qartë, rreth orës 3:30 të mëngjesit me kohën lokale më 1 maj.

“Afërdita është më e ndritshme se Jupiteri, kështu që do të duket jashtëzakonisht e ndritshme kur ta shihni. Jupiteri do të jetë pak më i zbehtë, rreth një e gjashta e shkëlqimit të Venusit.”

Afërdita, Jupiteri, Mërkuri dhe Marsi u bashkuan në qiellin lindor në një formacion që nuk ka gjasa të shihet përsëri deri në vitin 2040, gjatë orëve të hershme të lindjes së diellit të 13 majit 2011.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore