Lajme

Julian Assange është “rrezikshëm afër ekstradimit” në SHBA


Julian Assange është “rrezikshëm afër” ekstradimit në SHBA pasi humbi apelin e fundit ligjor, sipas familjes së tij.

Avokatët e tij thonë se do të apelojnë sërish në të njëjtën gjykatë, mes frikës në rritje se ai mund të kalojë pjesën tjetër të jetës në burg për publikimin e mijëra dokumenteve të klasifikuara ushtarake dhe diplomatike.

Në një vendim prej tre faqesh, gjyqtari i Gjykatës së Lartë në Mbretërinë e Bashkuar, Jonathan Swift, hodhi poshtë të tetë bazat e apelit të Assange kundër urdhrit të ekstradimit të SHBA-ve, të nënshkruar nga sekretarja e atëhershme e Brendshme, Priti Patel, në qershor të vitit të kaluar.

Por gruaja e Assange, Stella Assange, ka thënë se burri i saj do të bënte një “kërkesë të rinovuar për apel në Gjykatën e Lartë” javën e ardhshme.

Çështja më pas do të dëgjohet para dy gjyqtarëve të rinj në një seancë publike.

“Ne mbetemi optimistë se do të triumfojmë dhe se Julian nuk do të ekstradohet në SHBA ku ai përballet me akuza që mund të rezultojnë në kalimin e pjesës tjetër të jetës në një burg të sigurisë maksimale për publikimin e informacionit të vërtetë që zbuloi krimet e luftës të kryera nga qeveria amerikane”.

Babai i Assange, John Shipton, ka thënë se arsyet e djalit të tij për një seancë të mëtejshme ishin “të qarta, të qëndrueshme dhe të drejta”.

Apeli i Assange argumentoi se Patel, si sekretare e Brendshme, gaboi në vendimin e saj për të miratuar urdhrin e ekstradimit sepse kërkesa shkelte traktatin e ekstradimit SHBA-MB, i cili thotë se “ekstradimi nuk do të lejohet nëse vepra për të cilën kërkohet ekstradimi është një vepër politike”.

Ekipi i tij ligjor ka pohuar vazhdimisht se dëshira e SHBA-ve për të gjykuar Assange është e motivuar politikisht.

Po ashtu apeli argumentoi se Assange po ndiqej penalisht për fjalë të mbrojtur dhe se vetë kërkesa për ekstradim ishte një abuzim i procesit.

Ekipi ligjor i Assange ka thënë gjithashtu se qeveria amerikane ka keqinterpretuar vazhdimisht faktet thelbësore të çështjes në gjykatat britanike.

Refuzimi i bazave të apelit nga Swift lë vetëm një hap përfundimtar në gjykatat e Mbretërisë së Bashkuar: mbrojtja ka pesë ditë pune për të paraqitur një apel prej 20 faqesh në një panel prej dy gjyqtarësh, të cilët do të thërrasin një seancë dëgjimore publike.

Nuk ka rrugë të mëtejshme apelimi në nivel vendor.

Assange ende mund të luftojë ekstradimin në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut, e cila dhjetorin e kaluar konfirmoi se ishte marrë një kërkesë nga Assange.

Vëllai i Assange, Gabriel Shipton, ka thënë se refuzimi i ankesës së tij nga Gjykata e Lartë ishte një zhvillim serioz, “që e lë atë në mënyrë të rrezikshme tani me ekstradimin”.

“Këto kohë janë gjithmonë shumë të vështira për Julian në burg. Ai është padyshim i përqendruar në këtë apel të radhës, por nuk po ecën mirë. Kjo sagë po vazhdon prej 13 vitesh dhe po ndikon në trupin dhe mendjen e tij”.

“Por ai ka ende një shpirt luftarak, ne thjesht shpresojmë që ai ta kalojë këtë”.

Assange përballet me 18 akuza për publikimin e dokumenteve të klasifikuara nga WikiLeaks, kryesisht rezultat i një rrjedhjeje nga ish-analistja e inteligjencës së ushtrisë amerikane, Chelsea Manning.

Manning u dënua me 35 vjet burg, por u lirua pasi Presidenti Barack Obama ia zbuti dënimin në vitin 2017.

Nëse shpallet fajtor, Assange përballet me një dënim total deri në 175 vjet burg.

Ai është mbajtur, në gjendje të rënduar shëndetësore, në burgun e Belmarshit për më shumë se katër vjet, pasi ka kundërshtuar urdhrin e ekstradimit të SHBA-ve.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore