Sport

Joshua ndërpret bisedimet për duelin me Wilder për t’u përballur me Fury-n në Afrikë


Deontay Wilder - Anthony Joshua - Tyson Fury

Tony Bellew ka pohuar në mënyrë sensacionale që Anthony Joshua i ka ndaluar bisedimet me Deontay Wilder për të siguruar më në fund një duel me Tyson Fury.

Joshua dhe Wilder u rreshtuan për një duel në Arabinë Saudite me negociatat që po vazhdonin midis dy kampeve.

Por miku i AJ-së, Bellew, i cili gjithashtu u promovua nga Eddie Hearn, beson se në vend të kësaj ata janë duke kërkuar në drejtimin e Fury-t.

Ai i tha “Bitcoin Casinos”: “Po dëgjoj thashetheme se (bisedimet midis kampeve të AJ & Wilder) janë ndalur dhe (kampi i AJ) po shikon më shumë drejt Fury vs AJ përsëri në vend të AJ dhe Wilder”.

“Fjala është për një tjetër luftë që do të shkojë në Afrikë, e cila do të ishte absolutisht e pabesueshme”, theksoi ai.

Fury, 35 vjeç, kthehet më 28 tetor në Arabinë Saudite kundër ish-kampionit të UFC, Francis Ngannou, 36 vjeç. Përballja pasoi pasi bisedimet për një bashkim titulli kundër Oleksandr Usyk, 36 vjeç, u rrëzuan edhe pse ukrainasi shpreson se ajo mund të rishikohet.

Joshua, 33 vjeç, ndërkohë, nokautoi Robert Helenius, 39 vjeç, muajin e kaluar dhe më pas thirri Wilder-in.

Por Hearn pranoi se AJ mund të luftojë përsëri në dhjetor nëse Wilder, 37 vjeç, nuk mund të jetë gati deri në vitin e ri. Ai tha në “iFL TV”: “Bisedimet janë duke vazhduar. Ne jemi ende në të njëjtin pozicion të një lufte në janar. Nëse ne nuk e përfundojmë atë luftë dhe ata do ta zhvendosin atë në shkurt ose mars, ne ndoshta do të luftojmë në dhjetor”.

“Wilder po flet për luftime në tetor, por tashmë është shtator. Ai do të presë të ndeshet me Wilder-in në janar. Ai po stërvitet tani. Ai dëshiron të luftojë në dhjetor”, theksoi Hearn.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore