Aplikacione

Jonathan Kanter: Nevojitet shqyrtim “urgjent” mbi kontrollin e AI nga kompanitë e teknologjisë


Zbatuesi më i lartë antitrust i SHBA-ve do të shikojë “me urgjencë” sektorin e inteligjencës artificiale, pas shqetësimeve se fuqia mbi teknologjinë transformuese po përqendrohet midis disa lojtarëve të mëdhenj.

Jonathan Kanter ka thënë në një intervistë me Financial Times se ai po shqyrtonte “pikat e mbytjes së monopolit dhe peizazhin konkurrues” në AI, duke përfshirë gjithçka nga fuqia kompjuterike dhe të dhënat e përdorura për të trajnuar modele të mëdha gjuhësore, tek ofruesit e shërbimeve cloud, talentet inxhinierike dhe aksesi në hardware thelbësorë siç janë çipat e njësisë së përpunimit të grafikës.

Rregullatorët janë të shqetësuar se sektori i sapolindur i AI është “në pikën më të lartë të konkurrencës” dhe duhet të veprojnë “me urgjencë” për të siguruar që kompanitë tashmë dominuese të teknologjisë të mos kontrollojnë tregun, sipas Kanter.

“Ndonjëherë ndërhyrja më kuptimplote është kur ndërhyrja është në kohë reale”, ka thënë ai.

Kanter, tani në vitin e tij të tretë në Departamentin e Drejtësisë, së bashku me Komisionin Federal të Tregtisë ka udhëhequr një qasje më të ashpër antitrust, duke paditur grupe teknologjike si Google dhe Apple për ato që qeveria amerikane pretendon se janë monopole të padrejta në shërbime, duke përfshirë dyqanet e aplikacioneve, motorët e kërkimit dhe reklamat digjitale.

Ai ka punuar ngushtë me kryetaren e FTC Lina Khan.

Sipas tij, rregullatorët po shikonin sektorin gjenerues të AI dhe po shqyrtonin peizazhin konkurrues në mikroçipe.

Kanter ka thënë se njësitë e përpunimit të grafikës, të nevojshme për të trajnuar modelet e mëdha gjuhësore ishin bërë një “burim i pakët”.

Nvidia dominon shitjet e njësive më të avancuara të përpunimit dhe kapitalizimi i saj i tregut kaloi atë të Apple për t’u bërë kompania e dytë më e vlefshme e listuar në botë.

Kanter ka vënë në dukje iniciativat e qeverisë për të rritur prodhimin vendas, duke përfshirë stimujt prej 39 miliardë dollarësh në Aktin e Chips-it.

Por ai ka shtuar se rregullatorët antitrust po shikonin se si prodhuesit e çipave vendosin të ndajnë produktet e tyre më të avancuara mes kërkesës së shfrenuar.

“Një nga gjërat që duhet menduar është konflikti i interesit”, ka theksuar Kanter.

“Nëse merren vendime që tregojnë se kompanitë nuk kujdesen për maksimizimin e përfitimit apo gjenerimin e vlerës së aksionerëve, por më shumë duke parë pasojat konkurruese”, atëherë kjo do të ishte një problem.

Që nga ndjesia rreth lëshimit të chatbot-it ChatGPT të OpenAI në nëntor 2022, një garë armësh ka shpërthyer pasi kompanitë nxitojnë të sigurojnë partneritete shumë miliarda dollarësh me disa nga kompanitë më premtuese të AI dhe ato që ndërtojnë modele dhe aplikacione të bazuara në teknologji.

Emblematike e marrëveshjeve të tilla është investimi prej 13 miliardë dollarësh i Microsoft në OpenAI, i cili erdhi me të drejta për pronësinë intelektuale të startup-it dhe një pjesë të fitimeve të tij, por nuk arriti një blerje të plotë.

Megjithatë, FTC, si dhe mbikëqyrësit e konkurrencës në Mbretërinë e Bashkuar dhe BE kanë thënë se do të hetojnë marrëdhënien së bashku me marrëveshjet shumëmiliardë të Google dhe Amazon me rivalin Anthropic.

Në mars, shefi ekzekutiv i Microsoft, Satya Nadella punësoi Mustafa Suleyman, themeluesin e një startup-i tjetër të AI të quajtur Inflection, dhe shumicën e stafit të tij prej 70 personash për të krijuar një njësi të re të AI konsumatore.

Disa vëzhgues të industrisë e panë marrëveshjen si një taktikë për të anashkaluar ligjet antitrust dhe për t’i shpëtuar një hetimi zyrtar.

“Ne jemi të fokusuar në fakte. Nëse forma është e ndryshme, por substanca është e njëjtë, atëherë nuk do të hezitojmë të veprojmë”.

“Ne shikojmë se cilat janë lëndët e para për të prodhuar një produkt. Qoftë çeliku apo inxhinierët, kjo përshtatet brenda paradigmës tradicionale të asaj që na intereson”.

Microsoft është tërhequr kundër akuzave se ushtron ndikim të padrejtë ose kontroll de facto përmes investimeve të tij dhe shërbimeve të informatikës cloud.

Gjithashtu ka investuar në Mistral të Francës dhe ka vënë 1.5 miliardë dollarë në grupin AI G42 të Abu Dhabi.

“Partneritetet që ne po ndjekim kanë shtuar dukshëm konkurrencën në treg”, ka thënë presidenti i grupit të teknologjisë Brad Smith për Financial Times.

“Unë mund të argumentoj se partneriteti i Microsoft me OpenAI ka krijuar këtë treg të ri të AI” dhe pa ndihmën e tij, startup-i “nuk do të kishte qenë në gjendje të trajnonte ose të shpërndante modelet e tij”.

I pyetur pse Microsoft nuk e bleu Inflection, ai është përgjigjur duke thënë se “ne nuk donim të zotëronim kompaninë, ne donim të punësonim disa nga njerëzit që punonin në kompani”.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore