Film

Jonathan Glazer ndihmon ankandin për mbledhjen e fondeve në ndihmë të Gazës


Regjisori i filmit “The Zone of Interest”, Jonaathan Glazer i ka dhuruar postera të nënshkruar ankandit të Kinemasë për Gazën, i cili ka mbledhur dhurata nga emra të mëdhenj në industrinë e argëtimit në Mbretërinë e Bashkuar për të mbledhur para për ndihmë mjekësore për palestinezët.

Përpara se mbledhja e fondeve të fillonte zyrtarisht të martën e 2 prillit, Glazer dhe producenti i “Zone of Interest” James Wilson dhuruan shtatë postera “Zone of Interest” dhe një përzgjedhje të posterave nga filmi i tij i vitit 2014 “Under the Skin”.

Posterat do të nënshkruhen nga Glazer, Wilson dhe kompozitori Mica Levi, i cili shkroi të dy filmat, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Dhurata është një nga artikujt më të kërkuar në ankand, me një ofertë aktuale prej 3 mijë e 450 dollarësh, teksa ankandi aktualisht ka mbledhur mbi 52 mijë e 800 dollarë.

Shtesat më të fundit përfshijnë një DVD të nënshkruar “Game of Thrones” nga Maisie Williams; një poster i nënshkruar “All of Us Strangers” nga regjisori Andrew Haigh; një poster “Supernova” i nënshkruar nga Colin Firth, Stanley Tucci dhe Harry Macqueen dhe një roman i nënshkruar “Romancing Mr. Bridgerton” me një shënim të personalizuar nga Nicola Coughlan.

Dhurimi i Glazer vjen pas reagimit ndaj fjalimit të tij në “Oscar” më 10 mars, ku drama e tij e Holokaustit “The Zone of Interest” fitoi filmin më të mirë ndërkombëtar.

Në fjalimin e tij, Glazer foli për konfliktin e vazhdueshëm në Lindjen e Mesme, duke thënë se filmi i tij “tregon se ku çon dehumanizimi në rastin më të keq. Ajo formësoi të gjithë të kaluarën dhe të tashmen tonë. Tani për tani, ne qëndrojmë këtu si njerëz që hedhin poshtë hebreizmin e tyre dhe Holokaustin e rrëmbyer nga një okupim që ka çuar në konflikt për kaq shumë njerëz të pafajshëm. Qofshin viktimat e 7 tetorit në Izrael apo sulmi i vazhdueshëm në Gaza, të gjitha viktimat e këtij dehumanizimi – si t’i rezistojmë?”.

Fjalimi mori një reagim të ndarë, me mbi 1 mijë krijues dhe drejtues hebrenj që e denoncuan atë për ndihmën në nxitjen e “urrejtjes në rritje anti-hebreje në mbarë botën”, dhe të tjerë si regjisori Ken Loach i dolën në mbrojtje duke e quajtur deklaratën e tij “të guximshme” dhe ” jashtëzakonisht të vlefshme.”

Glazer ende nuk e ka adresuar publikisht reagimin ndaj fjalimit, por donacioni i tij për Kinemanë për Gazën sugjeron se ai qëndron pas fjalëve të tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore