Film

Joker: Folie à Deux – Një çmenduri e vërtetë artistike


Është zbuluar më në fund traileri i parë për “Joker: Folie à Deux”, vazhdimi muzikor i Joker me aktorët fitues të çmimeve Oscar, Joaquin Phoenix dhe Lady Gaga.

Vazhdimi e sheh Phoenix-in të kthehet si Arthur Fleck, komediani aspirues i vetëshpallur, i kthyer në zuzar, dhe Lady Gaga si Dr. Harleen Quinzel, një psikiatre e caktuar për të trajtuar Fleck në Arkham Asylum, e cila bie në dashuri me të dhe bëhet bashkëpunëtorja e tij, Harley Quinn.

Titulli është një referencë për një sindromë psikiatrike në të cilën një gjendje delirante ndahet nga dy persona.

Ndryshe nga Joker, Joker: Folie à Deux do të jetë një muzikal dhe pritet të përfshijë 15 numra muzikorë mes covera-ve dhe këngëve origjinale, raportoi Variety, ku shumica e tyre janë kopertina të këngëve para-ekzistuese, duke përfshirë That’s Entertainment nga muzikali i vitit 1953 The Band Wagon, i cili ishte gjithashtu i famshëm, kënduar nga Judy Garland.

Traileri përmban këngën e vitit 1965, What the World Needs Now Is Love.

Joker: Folie à Deux gjithashtu sheh në interpretim Zazie Beetz, Brendan Gleeson, Steve Coogan dhe Catherine Keener, si edhe drejtohet sërish nga regjisori i Joker, Todd Phillips, i cili fillimisht tha se filmi i parë ishte “gjithmonë i paraqitur si një film”, por do të ishte i interesuar të bënte më shumë nëse Phoenix ishte i përfshirë.

Phoenix, i cili fitoi Oscar-in e tij të parë për performancën e tij si Fleck, ka qenë entuziast për rolin, duke i thënë Rolling Stone: “Nuk mund të ndalem së menduari për të, nëse mund të bëjmë diçka tjetër me Jokerin që mund të jetë interesante”, duke shtuar se ai besonte se kishte “mundësi të pafundme se ku mund të shkohet me personazhin”.

Joker bëri historinë e fitimeve kinematografike kur u publikua në vitin 2019, duke u bërë filmi i parë me vlerësim R (i përshtatshëm për moshat +16) ,që ka fituar mbi 1 miliard dollarë.

Ai fitoi Luanin e Artë në festivalin ndërkombëtar të filmit në Venecia dhe u nominua për 11 Oscar, duke fituar dy.

Joker: Folie à Deux do të shfaqet në kinema më 4 tetor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore