Lajme

Johnson po përgatitet të ‘rregullojë’ marrëveshjen e Brexit të Irlandës së Veriut


Kryeminstri britanik, Boris Johnson po përgatit një “rregullim” për të lënë mënjanë disa nga marrëveshjet e Brexit të Irlandës së Veriut në një lëvizje me rrezik të lartë që mund të provokojë një mosmarrëveshje me BE-në dhe të çojë në akuza të mëtejshme se Mbretëria e Bashkuar po shkel ligjin ndërkombëtar.

Johnson u tha gazetarëve në Indi se Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të marrë masa nëse është e nevojshme për të “rregulluar” marrëveshjen me BE-në që rregullon marrëveshjet tregtare pas Brexit me Irlandën e Veriut.

Kryeministri pretendoi se protokolli i Irlandës së Veriut “nuk komandon besimin e një pjese të madhe” të popullsisë në rajon.

“Protokolli me të vërtetë nuk ka besimin e një komponenti të madh e të madh të popullsisë në Irlandën e Veriut. Ne duhet ta adresojmë këtë, ne duhet ta rregullojmë atë”, tha Johnson në një konferencë shtypi në Delhi.

“Ne mendojmë se mund ta bëjmë atë me disa hapa shumë të thjeshtë dhe të arsyeshëm. Kemi biseduar vazhdimisht me miqtë dhe partnerët tanë në BE. Ne do të vazhdojmë të flasim me ta”.

Komentet e tij vijnë dy ditë pasi ministri i mundësive të Brexit Jacob Rees-Mogg paralajmëroi se Mbretëria e Bashkuar do të “reformonte” protokollin nëse BE-ja nuk do ta bënte këtë.

Jacob Rees-Mogg

Spekulimet janë të përhapura në qarqet e industrisë së Irlandës së Veriut se qeveria po planifikon një “faturë të tregut të brendshëm 2.0” si pjesë e fjalimit të Mbretëreshës – një referencë për përpjekjen e diskutueshme të vitit 2020 për të shqyer në mënyrë të njëanshme një pjesë të protokollit.

Ministri i Irlandës së Veriut Conor Burns tha për radion “LBC” se ai refuzoi të merrej me specifikat e lëvizjeve.

“Shpresoj që Brukseli të dëgjojë këtë bisedë dhe biseda të tjera”, theksoi ai.

Sekretari në hije i Irlandës së Veriut Peter Kyle e dënoi planin si “absolutisht të habitshëm dhe tepër të dëmshëm”.

Qeveria ka ruajtur gjithmonë të drejtën e saj për të nxitur nenin 16 të protokollit, por kjo do të detyrojë Mbretërinë e Bashkuar dhe Bashkimin Evropian të kthehen në bisedime.

Rees-Mogg la të kuptohet dy ditë më parë se Mbretëria e Bashkuar do të nxiste seksionin 38 (b) të Aktit mëmë të Marrëveshjes së Tërheqjes nga BE 2020, i cili ritheksoi parimin e sovranitetit parlamentar.

Masa rrezikon akuza të mëtejshme se, ndërkohë që Mbretëria e Bashkuar është e lirë të ligjësojë çfarëdo ligji vendas që zgjedh, ndryshimet e propozuara në protokollin e Irlandës së Veriut mund të mos jenë në përputhje me traktatin ndërkombëtar të nënshkruar me BE-në.

Duke i dhënë prova komitetit të kontrollit të BE-së këtë javë, Rees-Mogg deklaroi në lidhje me seksionin 38 (b) të marrëveshjes së tërheqjes se “ne mund të bëjmë atë që duam, në fund të fundit”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore