Lajme

Johnson hedh poshtë kërcënimet për largim nga pushteti, promovon miratimin e projektligjeve për ndihmën e huaj


Pak çaste pasi Dhoma e Përfaqësuesve miratoi katër paketa ndihme të huaja me një total prej 95 miliardë dollarësh, Kryetari Mike Johnson tha se nuk kishte folur me liderin e pakicës demokratike Hakeem Jeffries për shpëtimin e mundshëm të punës së tij nëse kolegët e tij të linjës së ashpër lëvizin për ta rrëzuar atë.

“Unë nuk eci rreth kësaj ndërtese duke u shqetësuar për një mocion për t’u liruar”, tha Johnson, duke iu referuar një mjeti procedural për të hequr kryetarin e Dhomës.

“Duhet të bëj punën time. … Unë kam bërë këtu atë që besoj se është gjëja e duhur për të lejuar Dhomën të punojë vullnetin e saj. Dhe siç kam thënë, ju bëni gjënë e duhur dhe i lini patatet e skuqura të bien ku të munden”.

Duke ecur drejt zyrës së tij, Johnson u tha gazetarëve se ai beson se do të jetë akoma folës në nëntor dhe se nuk ka folur me asnjë nga kritikuesit e tij të shtunën.

Johnson tha se “bota është e destabilizuar” dhe “një kuti e turbullt”, duke theksuar rëndësinë e miratimit të projektligjeve në një “kohë të rrezikshme”.

“Tre nga kundërshtarët tanë kryesorë, Rusia, Irani dhe Kina, po punojnë së bashku dhe ata janë agresorë në mbarë globin”, tha Johnson.

“Ata janë një kërcënim global për prosperitetin dhe sigurinë tonë. Përparimi i tyre kërcënon botën e lirë dhe kërkon udhëheqjen amerikane. Ne kthejmë shpinën tani, pasojat mund të jenë shkatërruese”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore