Lajme

Johnson: Britania e Madhe do të rrisë trupat e NATO-s nëse Ukraina pushtohet


Britania është e gatshme të vendosë trupa për të mbrojtur aleatët e NATO-s në Evropë nëse Rusia pushton Ukrainën. Kjo ka qenë deklarata e kryeministrit britanik Boris Johnson të martën e 25 janarit.

Ai paralajmëroi gjithashtu se presidenti rus Vladimir Putin do të përballet me rezistencë “të egër” të Ukrainës dhe “shumë bij të nënave ruse nuk do të kthehen në shtëpi”.

Sipas tij Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e saj gjithashtu do të përgjigjen me shpejtësi dhe “në njëzëshmëri” me sanksione “të rënda” ekonomike.

Rusia, e cila mohon planet për të pushtuar, ka ngritur trupa në kufi. Rreth 100 mijë ushtarë rusë janë vendosur.

SHBA-të kanë vënë në gatishmëri 8 mijë e 500 trupa për t’u vendosur në një njoftim të shkurtër, gjë që Rusia tha se shkaktoi “shqetësim të madh”.

Anëtarët e aleancës së NATO-s, duke përfshirë Danimarkën, Spanjën, Bullgarinë dhe Holandën, po dërgojnë më shumë avionë luftarakë dhe anije luftarake në Evropën Lindore për të forcuar mbrojtjen në rajon.

Johnson më tej theksoi se, “ushtria britanike drejton grupin e betejës së NATO-s në Estoni dhe, nëse Rusia pushton Ukrainën, ne do të përpiqemi të kontribuojmë në çdo NATO të re dislokimet për të mbrojtur aleatët tanë në Evropë”.

Në lidhje me sanksionet, ai tha se ai dhe udhëheqësit e SHBA-ve, Francës, Gjermanisë, Italisë, Polonisë dhe BE-së kishin rënë dakord se do të vendosnin “sanksione të koordinuara dhe të rënda ekonomike më të rënda se çdo gjë që kemi bërë më parë kundër Rusisë”.

“Ne ramë dakord për domosdoshmërinë e finalizimit të këtyre masave sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që të maksimizohet efekti i tyre parandalues”, shtoi ai.

Duke treguar planet ai tha se, “kemi deklasifikuar tashmë inteligjencën bindëse, duke ekspozuar synimin rus për të instaluar një regjim kukull në Ukrainë”.

Ndër të tjera ai tha se, “do të vazhdojmë të zbulojmë çdo përdorim rus të sulmeve kibernetike, operacioneve të rreme të flamurit ose dezinformimit”.

Rreth gjysma e stafit që punon në ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar në kryeqytetin ukrainas të Kievit do të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar, por Johnson tha se ambasada do të qëndrojë e hapur.

Kremlini ka thënë se e sheh NATO-n si një kërcënim të sigurisë dhe po kërkon garanci ligjore që aleanca nuk do të zgjerohet më tej në lindje, duke përfshirë Ukrainën fqinje.

Por SHBA-të nga ana tjetër kanë thënë se çështja në lojë është agresioni rus, jo zgjerimi i NATO-s.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore