Familja

Joe Biden komenton diagnozën e kancerit të mbretit Charles, thotë të jetë “i shqetësuar për të”


Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka shprehur shqetësimin për mbretin Charles pas njoftimit të Buckingham Palace të hënën e 5 janarit se Mbreti, 75 vjeç është diagnostikuar me kancer.

“Unë jam i shqetësuar për të. Sapo dëgjova diagnozën e tij”, u tha Biden, 81 vjeç, gazetarëve menjëherë pasi u bë njoftimi.

Biden vuri në dukje se ai nuk kishte folur ende me monarkun britanik për diagnozën, duke shtuar, “Por unë do të flas me të, me dëshirën e Zotit”.

Pasi iu nënshtrua një procedure për trajtimin e një prostate të zmadhuar muajin e kaluar, Pallati Buckingham zbuloi diagnozën e Mbretit këtë javë.

“Gjatë procedurës së fundit spitalore të Mbretit për zmadhimin beninj të prostatës, u vu re një çështje e veçantë shqetësuese. Testet e mëvonshme diagnostikuese kanë identifikuar një formulim të kancerit. Madhështia e tij ka filluar sot një plan trajtimesh të rregullta, kohë gjatë së cilës ai është këshilluar nga mjekët që të shtyjë detyrat me publikun. Gjatë gjithë kësaj periudhe, Madhëria e Tij do të vazhdojë të ndërmarrë punët shtetërore dhe dokumentet zyrtare si zakonisht”, u tha tutje në njoftim.

“Mbreti është mirënjohës ndaj ekipit të tij mjekësor për ndërhyrjen e tyre të shpejtë, e cila u bë e mundur falë procedurës së tij të fundit spitalore. Ai mbetet plotësisht pozitiv për trajtimin e tij dhe pret që të kthehet në detyrën e plotë publike sa më shpejt të jetë e mundur. Madhështia e tij ka zgjedhur të ndajë diagnozën e tij për të parandaluar spekulimet dhe me shpresën se mund të ndihmojë mirëkuptimin publik për të gjithë ata në mbarë botën që janë të prekur nga kanceri”, u tha tutje.

Burimet zbuluan se mbreti Charles u tregoi djemve të tij, Princit William dhe Princit Harry, për diagnozën.

Një burim thotë se William, 41 vjeç, është në kontakt të rregullt me babain e tij, ndërsa Harry, 39 vjeç, i cili u zhvendos në Kaliforni me gruan e tij, Meghan Markle, në vitin 2020, pritet të udhëtojë në MB në ditët në vijim.

Mbreti gjithashtu informoi personalisht vëllezërit e motrat e tij, Princeshën Anne, Princin Andrew dhe Princin Edward, përpara se lajmi të bëhej publik.

Korrikun e kaluar, Mbreti mirëpriti Biden në Kështjellën Windsor, një moment që shënoi takimin e parë zyrtar të Charles me një president të SHBA gjatë mbretërimit të tij mbretëror.

Megjithëse udhëtimi nuk shënoi një vizitë të plotë shtetërore, ai i lejoi të dy krerët e shteteve të diskutonin një çështje për zemrën e tyre – ndryshimin e klimës, si pjesë e Forumit të Mobilizimit të Financave Klimatike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore