Lajme

Joe Biden do të anulojë sërish 7.4 miliardë dollarë borxh studentor për 277 mijë huamarrës


Administrata Biden do të anulojë 7.4 miliardë dollarë borxh studentor për 277 mijë huamarrës, tha Shtëpia e Bardhë të premten, e fundit në një seri anulimesh borxhesh.

Joe Biden njoftoi planet të hënën për të lehtësuar borxhin e studentëve, ku do të përfitonin të paktën 23 milionë amerikanë, duke adresuar një çështje kyçe për votuesit e rinj, për mbështetjen e të cilëve ai ka nevojë për t’u rizgjedhur në nëntor.

Këto plane përfshijnë anulimin deri në 20 mijë dollarë të interesit të përllogaritur dhe të kapitalizuar për huamarrësit, pavarësisht nga të ardhurat, të cilat administrata e Biden vlerëson se do të eliminonte të gjithë atë interes për 23 milionë huamarrës.

Raundi i fundit i lehtësimit të borxhit prek 277 mijë amerikanë të regjistruar në planin e kursimit, huamarrës të tjerë të regjistruar në planet e ripagimit të drejtuar nga të ardhurat dhe huamarrësit që marrin faljen e huasë për shërbimin publik, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Ai pason një njoftim në mars se 6 miliardë dollarë kredi studentore do të anuloheshin për 78 mijë huamarrës.

Administrata tha të premten se kishte miratuar 153 miliardë dollarë lehtësim të borxhit studentor për 4.3 milionë amerikanë.

Biden, një demokrat, vitin e kaluar u zotua të gjejë rrugë të tjera për të trajtuar lehtësimin e borxhit, pasi gjykata supreme e SHBA-ve në qershor bllokoi planin e tij më të gjerë për të anuluar 430 miliardë dollarë borxh të kredisë studentore.

Fushata e ish-presidentit Donald Trump, kundërshtari republikan i Bidenit në garën për Shtëpinë e Bardhë, në mars kritikoi anulimin e kredisë studentore si një paketë shpëtimi që u bë “pa një akt të vetëm të Kongresit”.

Çështja mbetet e lartë në agjendën e votuesve të rinj, shumë prej të cilëve kanë shqetësime për politikën e jashtme të Biden-it për luftën në Gaza dhe e fajësojnë atë për mosarritjen e faljes më të madhe të borxhit.

Republikanët e kanë quajtur qasjen e faljes së kredisë studentore të Bidenit një tejkalim të autoritetit të tij dhe një përfitim të padrejtë për huamarrësit e arsimuar në kolegj, ndërsa huamarrësit e tjerë nuk morën një lehtësim të tillë.

Përafërsisht gjysma e borxhit federal të kredisë studentore mbahet nga njerëz me diplomë të diplomuar, sipas Institutit Brookings.

Një raport i gushtit 2023 nga Departamenti i Arsimit tha se studentët e diplomuar morën pjesën më të madhe – 47% – të disbursimeve federale të kredisë studentore nga 2021-2022, edhe pse ata përbënin vetëm 21% të të gjithë huamarrësve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore