Lajme

Jo vetëm politikë: Macron mbërrin në Gjermani


Vizita e fundit shtetërore e një presidenti francez në Gjermani ishte nga Jaques Chirac në vitin 2000.

Kjo është një kohë shumë e gjatë më parë duke pasur parasysh që të dy vendet kanë lidhje kaq të ngushta.

Por pushimi i gjatë nuk ka asnjë rëndësi politike.

Në fund të fundit, krerët e qeverive dhe ministrat e të dy vendeve takohen rregullisht çdo disa muaj.

Gjatë një vizite shtetërore, fokusi nuk është te politika, por te takimi me vendin dhe njerëzit e tij.

Pritësi nuk është kancelari Olaf Scholz, por presidenti Frank-Walter Steinmeier.

Përveç Berlinit, udhëtimi i çiftit presidencial do të përfshijë edhe ndalesa në qytetet Dresden dhe Münster.

Në Münster, Macron do t’i jepet Çmimi Ndërkombëtar i Paqes së Westphalia-s, që i jepet “një individi të shquar, i cili është i përkushtuar për unitetin dhe paqen në Evropën Federale”.

Emmanuel dhe Brigitte Macron në fakt duhej të vinin në Gjermani korrikun e kaluar, por presidenti e anuloi për shkak të trazirave në Francë.

Jo se gjërat janë shumë më të qeta për Macron tani: Zgjedhjet evropiane janë afër dhe, sipas sondazheve, Tubimi Kombëtar populist i krahut të djathtë (Rassemblement National) i Marine Le Pen ka të ngjarë të bëhet partia më e fortë në Francë.

Përveç kësaj, një studim për Eurobarometrin në shkurt tregoi një lodhje të qartë të BE-së midis francezëve.

Sipas sondazhit, Parlamenti Evropian, për shembull, vlerësohet më pak nga të gjitha 27 vendet e BE-së në Francë.

Macron: Evropa mund të vdesë

“Evropa jonë mund të vdesë”: me këto fjalë provokuese, Macron bëri thirrje për më shumë sovranitet dhe mbrojtje më të përbashkët për Evropën në Universitetin e Sorbonës në Paris një muaj më parë.

Kjo nuk është hera e parë që Macron ka përshkruar vizione të mëdha për Evropën.

Besnikëria gjermane ndaj aleancës, autonomia franceze

Megjithatë, aktualisht ka edhe dallime të qarta politike për shumë çështje: Parisi është i përkushtuar ndaj energjisë bërthamore, ndërsa Berlini mbylli reaktorët e fundit bërthamorë në vend.

Macron nuk e ka përjashtuar mundësinë e trupave tokësore në luftën në Ukrainë, ndërsa Scholz e kundërshton nocionin.

Planet për një tank luftarak dhe avion luftarak franko-gjerman po bëjnë përparim të ngadaltë.

Macron dëshiron që Gjermania të porosisë kompani evropiane, jo më pak franceze, për planet e saj të armatimit, ndërsa Gjermania është e lumtur të blejë nga amerikanët.

Marrë nga “DW”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore