Shëndet

Jeni të shqetësuar për pesticidet? Këto ushqime kanë më pak


Ilustrim

Ngrënia e frutave dhe perimeve është shumë e rëndësishme, megjithatë shumë prej tyre rriten me ndihmën e kimikateve të cilat nuk janë aspak të shëndetshme.

Kultivuesit shpesh spërkasin frutat dhe perimet me pesticide për të mbrojtur frutat nga insektet dhe kërpudhat.

Ju mund të mos mendoni për këtë kur bëni blerje, por në planin afatgjatë, ato mund të ndikojnë në shëndetin tuaj.

Kërpudha

Edhe pse rriten nga toka, nuk ka asgjë që është e “ndotur” mbi to, por sigurisht që ato duhet të pastrohen mirë nga dheu dhe pluhuri para se të hahen. Janë jashtëzakonisht të shijshme në gatime të ndryshme.

Lulelakra

Ky ushqim nuk është vetëm i pastër, por është një burim i shkëlqyer fibrash dhe mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Ka shumë përfitime që ofron kjo perime dhe është një ushqim i shkëlqyer, i larmishëm që duhet përfshirë patjetër në dietë.

Kivi

Kivi përmban shumë vitamina dhe nuk përdoren shumë pesticide për kultivimin e tij. Ndoshta nuk e keni ditur, por lëvozhga e kivit është plot fibra dhe nëse nuk e keni problem ta hani, sigurohuni që ta lani mirë paraprakisht.

Lakra

Lakra është një ushqim interesant sepse prodhon përbërës kundër insekteve, që do të thotë se kultivuesit nuk duhet të përdorin pesticide për të larguar insektet nga lakra. Duke qenë se ky është një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm, duhet të hahet sa më shpesh që të jetë e mundur.

Brokoli

Brokoli gjithashtu ka fuqinë për të larguar insektet vetë, kështu që nuk është çudi që shumë pak pesticide u gjetën gjatë hulumtimeve mbi brokolin. Nga brokoli mund të bëni supë, ta fërgoni, zijeni ose ta hani të freskët.

Asparagus

Koha e tyre po vjen dhe jemi të sigurt që shumë prej jush e adhurojnë këtë trajtim. Nëse nuk jeni adhurues i asparagut, mund t’ju duhet vetëm të mësoni se si t’i përgatisni ato.

Përveç kësaj, ato përmbajnë enzima që mund të shpërbëjnë pesticidet që shërbejnë për të mbrojtur kundër insekteve, gjë që mund të shpjegojë pse nuk ka shumë prej tyre. Është një ushqim i shëndetshëm, ndaj duhet të hahet patjetër më shpesh.

Bizele të ngrira

Ky ushqim gjendet shpesh në ngrirësit tanë dhe nuk mendojmë se ka pasur një bishtajë që e ka mbrojtur nga ajri dhe dëmtuesit. Kur membrana pastrohet, bizelet bëhen një ushqim i pastër që mund ta hani pa frikë.

Patëllxhan

Ky është një tjetër ushqim i shëndetshëm që duhet ta hani shpesh, mjafton ta lani mirë përpara përgatitjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore