Shëndet

Jeni shumë kritik ndaj vetes? Ja si ta kapërceni


Ilustrim

Gjatë gjithë jetës, ne pyesim veten dhe shpesh shohim të meta dhe gabime në vend të arritjeve dhe virtyteve. Kritiku ynë i brendshëm është, në shumicën e rasteve, i pamëshirshëm.

Edhe pse është mirë të kemi një masë të caktuar të vetëkritikës, nëse e teprojmë, mund të humbasim vetëbesimin. Ja se si të pengoheni. Hapi i parë është të ndërgjegjësohemi për mendimet tona autokritike, sepse vetëm kështu mund të ndryshojmë mënyrën tonë të të menduarit.

Përqafoni suksesin

Është e lehtë të përqendrohesh te dështimet, por përpiqu të bësh një hap prapa dhe të mendosh për të gjitha arritjet. Bëni një listë të gjithçkaje për të cilën jeni krenarë, sado e vogël të duket. Dhe jini krenarë për çdo artikull në atë listë.

Jini më të sjellshëm me veten

Trajtojeni veten si një mik. A do t’ua tregonit gabimet vetëm miqve tuaj? Sigurisht që nuk do ta bënit. Ndryshoni mënyrën se si flisni me veten.

Vetë dhembshuria

Kjo do të thotë që ju duhet të jeni të butë me veten dhe të kuptoni veten. Edhe kur bëni një gabim. Askush nuk është perfekt, apo jo?

Përqendrohuni në momentin aktual

Mos e krahasoni veten me të tjerët dhe mos mendoni për të kaluarën. Përqendrohuni vetëm në atë që po bëni aktualisht dhe si mund të përmirësoheni.

Vendos qëllimet

Vetëkritika mund të çojë në pasivitet. Hidhni hapa të vegjël drejt qëllimeve tuaja dhe do të shihni përparim. Kjo do t’ju bëjë të ndiheni më mirë.

Kërkoni ndihmë profesionale

Nëse nuk mund ta kapërceni vetëkritikën, merrni parasysh të kërkoni ndihmë profesionale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore