Kosova

Java për Kosovën: Në pritje të raportit për masat e BE-së


Ilustrim

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, pritet që gjatë kësaj jave të dorëzojë raportin për masat ndaj Kosovës, përkatësisht rreth hapave të Kosovës në përmbushjen e detyrimeve për heqjen e masave ndëshkuese që BE-ja i vendosi në qershor të vitit të kaluar për shkak të përshkallëzimit të situatës në veriun e vendit.

Raporti i Borrellit për heqjen e masave pritet të prezantohet më 19 qershor në takimin e Komitetit për Politikë dhe Siguri të BE-së, por ende asgjë nuk është e sigurt. Autoritetet në Kosovë janë në pritje të një raporti pozitiv rreth masave. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, u shpreh optimist se “do të rekomandohet heqja e masave” ndëshkuese kundër Kosovës.

Zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, vazhdon tash e disa javë të arikulojë fjalinë e njëjtë se raporti është në “fazën finale” dhe “shumë shpejt” do t’u dorëzohet shteteve anëtare – vendet anëtare të BE-së kanë kërkuar që raporti për Kosovën të përpilohet “sa më parë” që të jetë e mundur. Megjithatë, në bazë të raportimeve, ekzistojnë akoma disa dilema.

Në takimin e fundit të Komitetit për Politikë dhe Siguri të BE-së, shumica e vendeve anëtare u shprehën në favor të largimit të “masave kufizuese” kundër Kosovës. Por, përkundër se shumica e vendeve pajtohen për largimin e masave, akoma nuk është e sigurt nëse do të rekomandohet heqje e plotë dhe e menjëhershme, apo vetëm “heqje graduale” e masave ndëshkuese.

E përkundër insistimit të Kosovës se ka ndërmarrë hapat e domosdoshëm për deeskalimin e situatës, përfshirë procesin e fundit zgjedhor në pjesën veriore që u bojkotua nga serbët, mbyllja e gjashtë institucioneve financiare serbe që vepronin ilegalisht në veri mund të përfshihet në këtë raport dhe rrjedhmisht, mund të ndikojë negativisht në heqjen e masave.

Zyrtarë të BE-së vazhdimisht kanë nënvizuar se “sanksionet” ndaj Kosovës, që u implementuan në bazë të deklaratës së 27 vendeve anëtare të 3 qershorit 2023, do të hiqen vetëm atëherë kur ekzekutivi kosovar të bëjë “hapa konkretë” në drejtim të deeskalimit të situatës në veri, përfshirë hapjen e procedurave për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore